Ανόρθωση-Ένωση 2-3: Τεράστιο διπλό και φουλ για οχτάδα!

Μεγάλη απόδραση που της δίνει το πλεονέκτημα για πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου πήρε η Ένωση η οποία κέρδισε την Ανόρθωση με 3-2 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».
Σ’ ένα γεμάτο ματς όπως δείχνει το τελικό σκορ, η ομάδα από το Παραλίμνι πραγματοπιοιώντας εξαιρετική εμφάνιση, έβαλε με την πλάτη στον τύχο την Ανόρθωση η οποία ήταν το μεγάλο φαβορί.

Οι βυσσινί άνοιξαν το σκορ με τον Πίττα, η «κυρία» γύρισε άμεσα το ματς, αλλά η ομάδα του Φελκ δεν τα παράτησε. Μετά από μεγάλη προσπάθεια η Ένωση ισοφάρισε με τον Πίττα και ο Ουντόζι στις καθυστερήσεις με εντυπωσιακό σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσα.
Σε μια εβδομάδα ο επαναληπτικός αγώνας.

Σκόραρε η Ένωση, το γύρισε η Ανόρθωση
Αρκετά καλό ήταν το πρώτο ημίχρονο. Άλλωστε τα τρία γκολ δείχνουν ότι το ματς ήταν ανοιχτό.
Η Ανόρθωση αν και ήταν η ομάδα που μπήκε δυνατά και απείλησε πρώτη για γκολ, η Ένωση ήταν αυτή που σκόραρε στο 14ο λεπτό. Και ήταν μάλιστα η πρώτη της προσπάθεια προς την αντίπαλη εστία. Ο Πίττας με σουτ εκτός περιοχής και ενώ είχε χάσει την ισορροπία του την, κατάφερε να της δώσει δύναμη και γωνιακή πορεία στην μπάλα, η οποία κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Το Παραλίμνι αιφνιδίασε για τα καλά την Ανόρθωση και τρία λεπτά αργότερα λίγο έλειψε να κάνει το 0-2. Ο Βαλλιάνος έκανε από αριστερά την σέντρα και ο ευνοϊκή θέση ο Ουντόζι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις έξω. Κάπου εκεί η Ανόρθωση ανέβασε εκ νέου ρυθμούς και πολύ γρήγορα έφερε τα κάτω-πάνω. Αρχικά στο 22΄ έπειτα από κόρνερ του Πράνιτς, ο Ζοάο Βίκτορ με δύσκολη κεφαλιά έκανε το 1-1 και στο 26΄ ο Μικελτάτζε με κοντινό πλασέ, έπειτα από ασίστ του Στρούνα διαμόρφωσε το 2-1 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Η Ένωση έκανε παιγνίδι και δικαιώθηκε

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ψάχνοντας το γρήγορο γκολ, ωστόσο το στουτ του Κοφί στο 52΄ απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας, ενώ τρία λεπτά αργότερα από σουτ του Μικελτάτζε τράνταξε το αριστερό δοκάρι.
Από το 60ό λεπτό η Ένωση άρχισε να ανεβαίνει και να φτάνει με μεγαλύτερη ευκολία στην αντίπαλη περιοχή.
Στο 62΄ ο Ουντόζι είχε μια καλή κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο, ένα λεπτό αργότερα ο Ζάρατε είδε την μπάλα να φεύγει μόλις έξω έπειτα από σουτ εκτός περιοχής, για να σκοράρει ο Πίττας στο 67΄ για το 2-2. Ο Πίττας πήρε την πάσα εντός περιοχής και με σουτ πέτυχε το δεύτερο του προσωπικό τέρμα. Η Ένωση συνέχισε να στέκει αξιόλογα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» αφήνοντας μακριά από την περιοχή της την Ανόρθωση, απειλώντας παράλληλα και για άλλο γκολ.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Στρέπελ πέρασε τον Λαβόρδε στο γήπεδο, η ομάδα του έγινε πιο επιθετική, αλλά οι Ζοάο Βίκτορ και Κυριάκου έχασαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες, για να έρθει ο Ουντόζι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να παγώσει το «Αντώνης Παπαδόπουλος» με εκπληκτικό σουτ, από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, κάνοντας το 2-3.