Το έφερε τούμπα ο Άρης

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Άρης ανέτρεψε το αποτέλεσμα και επικράτησε με 2-1 σε βάρος της Πάφου στο Τσίρειο, στον πρώτο μεταξύ των δύο ομάδων αγώνα για τη φάση των «16» του κυπέλλου. Την ερχόμενη Τετάρτη (23/1) στο «Στέλιος Κυριακίδης» θα κριθεί οριστικά η πρόκριση.

Η Πάφος είχε την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και τις περισσότερες ευκαιρίες. Οι ποδοσφαιριστές του Ζέλικο Κόπιτς δημιούργησαν τρεις καλές στιγμές για να σκοράρουν, όμως οι Νέμετς και Ανγκούλο δεν βρήκαν στόχο σε 10’ και 22’ αντίστοιχα ενώ ο Σπόλιαριτς απέκρουσε σταθερά την επικίνδυνη κεφαλιά του Καρώ στο 23’. Ο Άρης από πλευράς του είχε παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να απειλήσει μόνο σε μια περίπτωση στο 20’, με ένα σουτ του Μπρίτο.

Η εικόνα στα πρώτα στάδια του δεύτερου μέρους ήταν ανάλογη με αυτήν του πρώτου, με την Πάφο να φτάνει στο γκολ στο 61’ με τον Κουλς στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία που δημιούργησε. Κάτι αντίστοιχο έκανε και ο Άρης λίγο αργότερα, με τον Κύπρου να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα στο 69’ με ωραίο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Η Πάφος λίγο έλειψε να απαντήσει τρία λεπτά αργότερα, όμως η κεφαλιά του Λουλίνια ήταν άστοχη για λίγα εκατοστά, και στο 75’ ο Άρης έφερε τούμπα το παιχνίδι παίρνοντας το προβάδισμα με τον Ορτέγκα. Το 2-1 έμεινε ως το τέλος και έδωσε έστω και ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης στην «ελαφρά ταξιαρχία».

Συνθέσεις

Άρης: Σπόλιαριτς, Κορρέα, Παπαστεριανός, Μαμμίδης, Γιαγκουδάκης, Χατζηπασχάλης, Μπρίτο (62’ Τόρες), Αγγελόπουλος, Κυριάκου, Ορτέγκα (84’ Πεχλιβάνης), Μαραγκουδάκης (65’ Κύπρου).

Πάφος FC: Μολ, Καρώ, Μπάνγκααρντ, Χολτ, Ζάντερ (82’ Φιλιώτης), Ζίβουλιτς, Κουλς, Λελιούκιν (58’ Φόλπρεχτ), Ανγκούλο, Ρακέλς (65’ Λουλίνια), Νέμετς.