Σαλαμίνα-ΑΕΚ 1-2: Μεγάλο διπλό με Ασούμπρε και βλέπει οχτάδα

Η ΑΕΚ πανηγύρισε σπουδαίο διπλό με 1-2 στην τελευταία φάση του αγώνα και πήρε μεγάλο προβάδισμα για πρόκριση στους 8 του κυπέλλου.

Ο Ασούμπρε στο 94’ έφυγε μόνος απέναντι στον Βεσελόφσκι και πλάσαρε εύστοχα για να δώσει στην ΑΕΚ μια τεράστια νίκη που της δίνει ισχυρό προβάδισμα για πρόκριση εν όψει του επαναληπτικού στις 30 Ιανουαρίου.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE.

Ιδανικό ξεκίνημα στο παιχνίδι έκανε η Νέα Σαλαμίνα, καθώς στην πρώτη της ευκαιρία κατάφερε να σκοράρει και να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Κίνγκσλει έστειλε την μπάλα στα δίκτυα μετά από όμορφη πάσα του Ελουντού και έβαλε μπροστά στο σκορ τη Σαλαμίνα. Η ΑΕΚ έδειχνε επηρεασμένη από τα κακά αποτελέσματα και μετά από λίγη ώρα μπήκε στο παιχνίδι και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 18ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φλοριάν. Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με χαμηλό ρυθμό και χωρίς πολλές ευκαιρίες. Έτσι, το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στην μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, έψαξαν το γκολ από νωρίς, σε αντίθεση με την ΑΕΚ που είχε το μυαλό της στο να μην δεχθεί γκολ παρά να σκοράρει. Εκεί που το παιχνίδι έδειχνε ότι θα τελειώσει ισόπαλο 1-1, η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα της Σαλαμίνας και ο Ασούμπρε πέτυχε το γκολ που δίνει στους Λαρνακείς ένα μεγάλο προβάδισμα για τον επαναληπτικό.