Πάφος-Ένωση 2-2: Αυτή το ξεκίνησε, αυτή το τελείωσε

Η Ένωση άνοιξε τον χορό στο «Στέλιος Κυριακίδης» και η Ένωση τον… έκλεισε. Πάφος και Ένωση έμειναν στο 2-2, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς, για την ομάδα που θα πανηγυρίσει την πρόκριση το βράδυ της 27ης Φεβρουαρίου.

ΕΔΩ η εξέλιξη του αγώνα

Αγκούλο και Καρώ τα γκολ για την Πάφο, Ουντόζι και Αγγελή οι σκόρερ της Ένωσης. Η Πάφος που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά το 0-1 του Ουντόζι, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με τους Αγκούλο και Καρώ, όμως δεν άντεξε στην πίεση των βυσσινί οι οποίοι στο 78’ είπαν την τελευταία τους λέξη με την καρφωτή κεφαλιά του Αγγελή για την ισοφάριση στον αγώνα. Τα γκολ εκτός έδρας για την Ένωση της δίνουν μικρό πλεονέκτημα για τον επαναληπτικό.

Εικόνα αγώνα

Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου και σε κομβικό σημείο, η Πάφος ισοφάρισε πριν οι δύο ομάδες εισέλθουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου αγώνα με την Ένωση για την προημιτελική φάση κυπέλλου Coca-Cola. Η Πάφος είχε τρεις τελικές στον στόχο και η Ένωση μία στο πρώτο μέρος του αγώνα και από ένα γκολ οι δύο ομάδες στο 45λεπτο.

Η Πάφος που έχασε μοναδική ευκαιρία στο 13’ αφού μετά το σφάλμα του Κλέιμαν, ο Ράσιτς σε κενή εστία δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Μετά από αυτή τη μεγάλη φάση, η Πάφος βραχυκυκλώθηκε, ήταν ακίνδυνη για την Ένωση, ενώ η ομάδα του Παραλιμνίου στην πρώτη της επίσκεψη στην εστία του Μολ, σκόραρε.

Κόντρα στη ροή του αγώνα οι βυσσινί με τον Ουντόζι βγήκαν στην αντεπίθεση από τα αριστερά πλασάροντας εύστοχα τον Μολ για το 0-1. Ένα γκολ που δεν πίστευε ο τεχνικός της Πάφου, ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα και σε ανύποπτο χρόνο. Στο 31’ μάλιστα η ΕΝΠ ξεθάρρεψε και λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ με τον Ολίβα.

Για καλή της τύχη η Πάφος ισοφάρισε στο 44’ για το 1-1 μετά την ωραία εναλλαγή Νέμετς-Ανγκούλο και τον δεύτερο να σουτάρει. Το γκολ χρεώνεται ως αυτογκόλ αφού η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Κυριάκου και ακολούθως πήγε στα δίχτυα του Κλείμαν.

Με γκολ και ανατροπή της Πάφου, άρχισε το β’ ημίχρονο στο «Στέλιος Κυριακίδης» με τον Καρώ να σημειώνει το 2-1 στο 52’. Αρχικά ο Αγκούλο έβγαλε τη σέντρα, ο Καρώ με κεφαλιά απείλησε τον Κλέιμαν και η μπάλα σταμάτησε ασταθώς στα πόδια του πορτιέρο της ΕΝΠ και στην επαναφορά της μπάλας, σημειώθηκε το δεύτερο γκολ για την Παφιακή ομάδα.

Στο 65’ είχαμε μία καλή στιγμή για την Πάφο, με τον Ράσιτς να βγαίνει μόνος μπροστά μετά από πάσα του Αγκούλο, βγήκε όμως Κλέιμαν παρά τη πίεση του ποδοσφαιριστή της Πάφου και απέκρουσε.

Ο Αγγελή στο 78’ με καρφωτή κεφαλιά έφερε την ισοφάριση για το 2-2, ένα γκολ που δεν χαροποίησε καθόλου τη γηπεδούχο ομάδα. Ο Βαλιάνος εκτέλεσε το κόρνερ της Ένωσης, η μπάλα κατέληξε στον Μηνά Αντωνίου με τον δεύτερο να βγάζει τη σέντρα και ο Αγγελή με κεφαλιά να σημειώνει το 2-2 παρά την προσπάθεια του Μολ να αποκρούσει. Οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει του επαναληπτικού της 27ης Φεβρουαρίου.

Πάφος: Μολ, Καρώ, Χολτ, Σιρόκ, Λουλίνια (54’ Ράκελς), Ράσιτς (80’ Ιμπραχίμ), Φόλπρεχτ (90+1’ Ζαχαρίου), Μπαγκάρντ, Ζίβουλιτς, Ανγκούλο, Νέμετς

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Ριέρα, Ζάρατε (77’ Γκλάβινα), Ουντόζι, Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα (58’ Μηνάς Αντωνίου), Αγγελή, Βαλλιάνος, Κυριάκου, Μαϊσουράντζε, Πίττας (58’ Γκοζλάν)