Θα λογαριαστούν στην... Αρένα!

Ισοπαλία στο ΓΣΠ για ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ (1-1) στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου Coca-Cola, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει πρόκρισης, με τον επαναληπτικό της 6ης Μαρτίου στην Αρένα, να έχει τεράστιο ενδιαφέρον. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ζαχίντ στο 18’, απάντησε η ΑΕΚ στο 39’ με τον Σάστρε. Στο πρωτάθλημα στρέφει τώρα την προσοχή του ο ΑΠΟΕΛ για τον αγώνα με τη Νέα Σαλαμίνα στο "Αμμόχωστος", ενώ η ομάδα της Λάρνακας θα συγκεντρωθεί στον αγώνα με την ΑΕΛ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Από ένα γκολ για τις δύο ομάδες είχαμε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ για τον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης στο ΓΣΠ. Αν και ο ΑΠΟΕΛ ήταν αυτός που μπήκε ορεξάτα στο παιχνίδι και με την ΑΕΚ να δυσκολεύεται στην κυκλοφορία της μπάλας, στη συνέχεια ο αγώνας ισορρόπησε με το 1-1 να φαντάζει ως δίκαιο αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 8’ με τον Ζαχίντ να δίνει την πάσα στον Μπάλογκ, ο Ούγγρος έκανε το κοντρόλ, το σουτ του όμως δεν ήταν αρκετό για να έρθει το γκολ. Η ΑΕΚ απάντησε στη φάση του Μπάλογκ στο 13’ καταγράφοντας την πρώτη της τελική στο παιχνίδι με το Χέφελ να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Ρόμο.

Πέντε λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ σκόραρε από τα 11 βήματα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζαχίντ, με τον ρεφ της αναμέτρησης να κρίνει ότι υπήρχε παράβαση στον Εφραίμ από τον Γκαρσία.

Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε στο σκορ για το 1-0, ενώ η επόμενη μεγάλη ευκαιρία ήρθε ξανά για τους γηπεδούχους στο 34’, με τον Τέτε να αποκρούει πάνω στη γραμμή προ του Βιντιγκάλ σε μία επικίνδυνη φάση για την εστία της ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ μετά το ημίωρο έδειχνε ότι άρχισε να συνέρχεται από το γκολ που δέχθηκε με τον Λούις Σάστρε στο 39’ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα μετά από ισπανική… συνεργασία με Τέτε και Ακοράν.

Η τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου μέρους καταγράφεται από τον ΑΠΟΕΛ μετά από γρήγορη αντεπίθεση με το σουτ του Ζαχίντ να πηγαίνει μόλις έξω από την εστία του Τόνιο!

Χωρίς αλλαγές μπήκαν στην επανάληψη οι δύο ομάδες με την πρώτη καλή στιγμή στο β’ μέρος να καταγράφεται και πάλι για τον ΑΠΟΕΛ μετά από άψογο τελείωμα από τον Εφραίμ με την μπάλα να περνάει πάνω από την οριζόντια δοκό του Τόνιο, ενώ στο 57’ ένα γύρισμα του Μπάλογκ στην περιοχή δεν ήταν αρκετά με τον Σάστρε να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στο 61’ είχαμε την καλύτερη στιγμή της ΑΕΚ στην επανάληψη. Ο Ακοράν μετά από πάσα του Γιάννου προσπάθησε υπό πίεση και αυτός να απειλήσει τον Ρομό, το πλασέ του ήταν καλό, όμως ήταν άστοχο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ζαχίντ έδωσε στον Εφραίμ που έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αναγκάζοντας στον Τόνιο να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ. Στο 73’ ένα σουτ του Τάμαρι ήταν άστοχο, ενώ ο ΑΠΟΕΛ έφτασε πολύ κοντά σε ένα δέυτερο γκολ σε μία ξεκάθαρη φάση με τον Μπέζιακ να στέλνει τη μπάλα λίγο δίπλα από την εστία του Τόνιο.

ΑΠΟΕΛ: Ρομό, Μερκής, Ιωάννου, Βούρος, Φακινέττι, Μοράις, Σόουζα, Εφραίμ, Βιντιγκάλ (62’ Τάμαρι), Ζαχίντ (77’ Γιάκολις), Μπάλογκ (77’ Μπέζιακ)

ΑΕΚ: Τόνιο, Καταλά, Μοϊσόφ, Τρουγιόλς, Γκαρσία Ακοράν (78’ Ιγκόρ Σίλβα), Τέτε, Τρισκόφσκι, Χέφελ, Σάστρε (89’ Λαρένα), Γιάννου