Καθάρισε από το πρώτο

Ο Απόλλωνας πέρασε νικηφόρα από το ΓΣΖ επικρατώντας με 1-5 σε βάρος της Καρμιώτισσας στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό του κυπέλλου και καθάρισε από απόψε την πρόκριση στην τετράδα του θεσμού.

Περέιρα (2), Καραγιόλ, Φοπαλά και Παπαμιχαήλ σημείσαν τα γκολ της ομάδας του Σωφρόνη Αυγουστή, ενώ στα αξιοσημείωτα καταγράφεται και η επιστροφή του Γιούστε στην αγωνιστική δράση μετά τον τραυματισμό που είχε υποστεί τον Οκτώβρη.

Καθάρισε από νωρίς
Ο Απόλλωνας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται με 0-2 πριν καλά-καλά συμπληρωθούν εφτά λεπτά παιχνιδιού, χάρη σε ισάριθμα γκολ του Φακούντο Περέιρα. Η Καρμιώτισσα έγινε απειλητική στο 25’ με τον Μασίνουα να μην μπορεί να νικήσει τον Κίσσα σε τετ-α-τετ και στο αμέσως επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι σκόραραν ξανά με τον Καραγιόλ. Οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 29’ με τον Νεοφύτου, όμως ο Απόλλωνας δεν είπε την τελευταία του λέξη στο πρώτο 45λεπτο το οποίο έκλεισε με ένα ακόμα γκολ, με σκόρερ τον Φοπαλά στο 31’.

Δεύτερο ημίχρονο στο ρελαντί
Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πάρα πολύ στην επανάληψη με τις δύο ομάδες να κάνουν περισσότερο διαχείριση δυνάμεων παρά να ψάχνουν κάποιο γκολ. Η πρώτη μεγάλη φάση πάντως έφερε και γκολ, με τον νεαρό Παπαμιχαήλ να σκοράρει με όμορφο εκτός περιοχής σουτ στο 77’ και να διαμορφώνει το τελικό 1-5.

Συνθέσεις

Καρμιώτισσα: Πιερή, Οζίας, Βαττής (57’ Πιερή), Α. Κυριάκου, Παναγίδης (68’ Πάντος), Π. Κυριάκου, Γενεθλίου (81’ Χατζηκωνσταντή), Μάρκου, Μασίνουα, Θανελάς, Νεοφύτου.

Απόλλωνας: Κίσσας, Πέδρο, Σελίμοβιτς, Γιούστε (65’ Ουεντραόγκο), Βασιλείου, Μπρου, Σπόλιαριτς, Περέιρα (46’ Βασιλειάδης), Παπουλής, Καραγιόλ, Φοπαλά (65’ Παπαμιχαήλ).