ΤΡΕΛΟ φινάλε, στα ημιτελικά ο ΑΠΟΕΛ!

Μεγάλη πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ με δεύτερη ισοπαλία 3-3 στα ημιτελικά του κυπέλλου. Μετά από ένα τρελό φινάλε με τρία γκολ σε πέντε λεπτά, οι γαλαζοκίτρινοι πανηγύρισαν την πρόκριση στα ημιτελικά με δεύτερη ισοπαλία (1-1 στο ΓΣΠ).

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η ΑΕΚ θα πάρει την πρόκριση, αφού το σκορ ήταν 2-1 στο 89', ο ΑΠΟΕΛ ανάτρεψε το σκορ μέσα σε τρία λεπτά (89' με Νατέλ και 92' με Εφραίμ) και πήρε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης. Η ΑΕΚ δεν τα έβαλε κάτω, ισοφάρισε στο 94', ωστόσο δεν υπήρχε χρόνος για να κυνηγήσει  νέα ανατροπή. Σε ένα τρελό παιχνίδι, ο ΑΠΟΕΛ με δεύτερη ισοπαλία πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά και περιμένει αντίπαλο.

ΕΔΩ ΤΟ LIVE

Οι γηπεδούχοι με τον Ιδιακέθ στον πάγκο έδειξαν ξανά την δύναμη της έδρας και

Ισορροπημένο ξεκίνημα, ΓΚΟΛ στην πρώτη ευκαιρία

Το ξεκίνημα στο ντέρμπι ήταν ισορροπημένο με τον ΑΠΟΕΛ να χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Μπάλογκ στο 8’ και την ΑΕΚ να σκοράρει στην πρώτη της ευκαιρία με σκόρερ τον Γιάννου στο 22’ με κοντινή προβολή. Μετά το γκολ της ΑΕΚ, ο ρυθμός ανέβηκε με τις δυο ομάδες να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες με Ζαχίντ και Ακίνο αντίστοιχα.

Ισοφάρισε το πρώτο παιχνίδι με Βιντιγκάλ

Εκεί που η ΑΕΚ έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό, ο Ίγκορ έκανε τεράστιο λάθος και ο Βιντιγκάλ στο 37’ έφυγε μόνος απέναντι στον Τόνιο, πλασάροντας εύστοχα για το 1-1. Με αυτό το γκολ ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε την κατοχή, ωστόσο δεν μπόρεσε να φτιάξει ευκαιρίες πριν τη λήξη.

Γκολ από την άσπρη βούλα

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν καλό από πλευράς ρυθμού, αφού το 1-1 οδηγούσε στην παράταση και οι δυο ομάδες πρόσεχαν αρκετά τις άμυνες τους. Σο 64’ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι με τον Ιγκόρ και ο Φλοριάν εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 2-1 για τους γηπεδούχους.

ΤΡΕΛΟ ΦΙΝΑΛΕ

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε σπουδαία ανατροπή στο 89' και στο 92' με Νατέλ και Εφραίμ, ωστόσο ηυ ΑΕΚ δεν τα έβαλε κάτω. Ισοφάρισε στο 94', ωστόσο δεν υπήρχε άλλος χρόνος. Ο ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε μια σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά με φοβερά ψυχικά αποθέματα στο τέλος.

ΑΠΟΕΛ: Ρόμο, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Φακινέτι, Νατέλ, Σόουζα, Μοράις (87’ Εφραίμ), Ζαχίντ(73’ Μπέζιακ),Βιντιγκάλ, Μπάλογκ (81’ Τάμαρι)

ΑΕΚ: Τόνιο, Καταλά, Μοίσοφ, Τρουγιόλς, Λαρένα Σάστρε, Χέφελ, Σίλβα, Τέτε (61’ Φλοριάν), Ακίνο(81’ Τζέφρεν), Γιάννου