Κυπελλούχος η Ομόνοια με Φαμπιάνο και Χάμπο!

Το 15ο κύπελλο στην ιστορία της πανηγυρίζει η Ομόνοια το βράδυ της 25ης Μαίου, κερδίζοντας στη διαδικασία των πέναλτι τον Εθνικό Άχνας με 5-4. Σ' ένα παιχνίδι με τρομερά συναισθήματα οι «πράσινοι» αν και πολύ δύσκολα τα κατάφεραν να στεφθούν κυπελλούχοι!

Ομόνοια και Εθνικός Άχνας δεν έλυσαν τις διαφορές τους στο 90λεπτο, χρειάστηκε η παράταση και στο τέλος η άχαρη διαδικασία των πέναλτι. 0-0 το αποτέλεσμα, με δέκα το τριφύλλι από το 4ο λεπτό αφού ο Σέχου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για φάουλ στον Βοϊτκόφσκι.

Ο Εθνικός είχε την κατοχή καθ’ όλη τη διάρκεια του τελικού, η Ομόνοια προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα ορισμένων παικτών αλλά γκολ δεν είχαμε. Έτσι όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.

Δοκάρι για το συγκρότημα του Ραζρντ στο 92’ με τον Πηλέα, σωτήριες επεμβάσεις δις του Χριστοδούλου στο δεύτερο 45λεπτο σε προσπάθειες των Τσέποβιτς και Κακουλλή.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Χωρίς γκολ (0-0) ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο του μεγάλου τελικού κυπέλλου Κύπρου ανάμεσα σε Ομόνοια και Εθνικό. Το πρώτο μέρος του 89ου τελικού κυπέλλου, σημαδεύτηκε από την πολύ γρήγορη αποβολή του Σέχου μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης και την κατοχή του Εθνικού στο 63%. Το 0-0 του πρώτου 45άλεπτου προμήνυε μεγάλο και συναρπαστικό παιχνίδι στην επανάληψη, όλα ήταν ανοιχτά με τις δύο ομάδες μετά την αποβολή του αμυντικού της Ομόνοιας να παίζουν πιο συγκρατημένα.

Η αποβολή του Νιγηριανού αμυντικού μέσω VAR, έφερε μεγάλη απογοήτευση στον πάγκο, αφού από πολύ νωρίς άλλαξαν οι ισορροπίες της αναμέτρησης, με τον Λένον να χάνει παράλληλα και δεύτερο ποδοσφαιριστή, αφού με την αποβολή του Σέχου, θυσιάστηκε ο αρχηγός της ομάδας Φώτης Παπουλής για να δώσει τη θέση του στον Χούμποτσαν, ώστε να συμπληρωθεί ξανά η αριθμητική τετράδα στην άμυνα. Οι παίκτες του Εθνικού έπαιζαν πολύ πιο ελεύθερα, έκαναν εξαιρετική δουλειά, βρίσκοντας χώρους για τελικές και κρατώντας παράλληλα τους «πράσινους» μακριά από την εστία τους, με τις τέσσερις τελικές να μην είναι τυχαίο στατιστικό.

Για την Ομόνοια οι δύο καλές στιγμές στο παιχνίδι της βγήκαν από τον Μάταβζ στο 15’ και στη συνέχεια στο 39’ με την κεφαλιά του Χούμποτσαν, με τη δεύτερη να χαρακτηρίζεται ως μεγάλη φάση αφού η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από την εστία του Χριστοδούλου. Για τον Εθνικό οι Γκούρουπετς, Χουντόμπιακ, Μάζουρεκ και Άμπραχαμ ήταν οι απειλές προς τον Φαμπιάνο, ωστόσο καμία προσπάθεια δεν κατέληξε σε γκολ.

Με γρήγορο ρυθμό άρχισε η επανάληψή του αγώνα, με τον Εθνικό να ψάχνει το γκολ, είχε το κράτημα της μπάλας όπως στο α' μέρος, δημιούργησε, απείλησε την εστία του Φαμπιάνο με Ιωάννου και Μάζουρεκ, όμως ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας με «όπλο» την εμπειρία του, δεν επέτρεψε να δεχθεί το γκολ.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας το 0-0 συνέχιζε να υφίσταται, με τον Εθνικό να δημιουργεί συνεχώς φάσεις με την είσοδο Ζάκμπα στον αγώνα, ενώ από την άλλη ο Λένον έκανε τις απαραίτητες αλλαγές από τον πάγκο ώστε η Ομόνοια να γίνει πιο κινητική στο παιχνίδι της.

Το τελευταίο δραματικό 20άλεπτο στην αναμέτρηση δεν είχε ούτε φαβορί ούτε ομάδα με προβάδισμα, αφού το 0-0 συνέχισε να υφίσταται. Με την είσοδο των Κακουλή και Τσέποβιτς η Ομόνοια έγινε πιο γρήγορη μπροστά.

Στο 78' είχαμε μία πολύ καλή ευκαιρία επίτευξης τέρματος με σουτ στην κίνηση από τον Χουντόμπιακ, η μπάλα χτύπησε σωτήρια για την Ομόνοαι στον Μπασιρού και κατέληξε σε κόρνερ. Κρατάμε τη φάση του αγώνα στο 87’ για την Ομόνοια: Γυριστό σουτ από Κακουλή, προβολή από Τσέποβιτς, ο Χριστοδούλου απέκρουσε προ της γραμμής και με το παιχνίδι να οδηγείται σε ημίωρη παράταση.

Η παράταση άρχισε με δοκάρι για τον Εθνικό μετά από εξαιρετικό χτύπημα φάουλ από τον Πηλέα, με την Ομόνοια σε αυτή τη φάση στο ξεκίνημα της παράτασης να στέκεται πολύ τυχερή.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Σέχου, Λανγκ, Γιούστε, Κίκο (46’ Κίκο), Μπασιρού, Μιξ (90+1’ Χαραλάμπους), Λοβέρα (65’ Τσέποβιτς), Λοίζου, Παπουλής (11’ Χούμποτσαν), Μάταβζ (65’ Κακουλής)

Εθνικός: Χριστοδούλου, Ιωάννου (106’ Περατικός), Γκούρουπετς, Πηλεάς, Ταράσοβς, Άδωνη, Κουντόμπιακ, Άμπραχαμ, Μάζουρεκ (91’ Ντόλεζαλ), Βοϊτκόφσκι (58’ Ζάκμπα), Ντούρις (101. Μ.Ηλία)

Κίτρινες: Μάταβζ, Λοίζου, Μπασιρού / Βοϊτκόφσκι, Ζάκμπα,  Γκόρουπετς

Κόκκινες: Σέχου /