Λύτρωση με Μερκή στο 84’

Για 84 λεπτά ο ΑΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο του αγώνα, έφτιαξε και έχασε πολλές ευκαιρίες, αστόχησε σε πέναλτι, όμως σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Γιώργος Μερκής λύτρωσε τους γαλαζοκίτρινους (1-0) με κοντινή κεφαλιά. Ο κορυφαίος για την Ένωση, Πέτρου πραγματοποίησε πολλές αποκρούσεις, νίκησε τον Ντε Βινσέντι από το 11 βήματα, ωστόσο δεν μπόρεσε να κρατήσει το μηδέν.

Οι γαλαζοκίτρινοι αν και δεν είχαν ουσία στο παιχνίδι τους, έφτιαξαν πάρα πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσαν να σκοράρουν νωρίτερα και να καθαρίσουν την πρόκριση. Ωστόσο απέναντι τους βρήκαν μια ψυχωμένη Ένωση που κρατούσε με νύχια και με δόντια μέχρι το 84’. Το 1-0 δίνει προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ εν όψει του επαναληπτικού αγώνα στο Παραλίμνι στις 17 Απριλίου.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE.

Πιεστικός ο ΑΠΟΕΛ, άντεξε η Ένωση

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν κυρίαρχος του πρώτου ημιχρόνου. Έφτιαξε πάρα πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά η Ένωση άντεξε στην πίεση των γαλαζοκιτρίνων και πήγε στα αποδυτήρια με το 0-0. Ήταν ξεκάθαρο ότι οι βυσσινί είχαν στόχο να μην δεχθούν γκολ και γι’ αυτό το λόγο περίμεναν συνεχώς τον ΑΠΟΕΛ, που ανανέωνε τις επιθέσεις του. Η ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι είχε πάρα πολλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, ωστόσο δεν ήταν αποτελεσματική, με αποτέλεσμα ο Πέτρου (έκανε 2-3 καλές αποκρούσεις) να κρατήσει το μηδέν

Το ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο

Το ίδιο σκηνικό είδαμε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΑΠΟΕΛ να κρατά την μπάλα, αλλά να μην μπορεί αυτή τη φορά να φτιάχνει με τόση ευκολία φάσεις μπροστά από την εστία του Πέτρου. Οι παίκτες του Τραμετσάνι είχαν την κατοχή, αλλά ήταν εντελώς ανούσιοι. Δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις, αφού βρήκαν απέναντι τους μια καλά οργανωμένη αμυντική γραμμή.

Χαμένο πέναλτι!

Ο Τράττος έδωσε πέναλτι στον ΑΠΟΕΛ για χέρι του Φυτανίδη, όμως στο 79’ ο πολυτιμότερος παίκτης της Ένωσης μέχρι εκείνη την ώρα, Πέτρου, απέκρουσε το πέναλτι του Ντε Βινσέντι.

Πίεσε και σκόραρε

Μετά το χαμένο πέναλτι, ο ΑΠΟΕΛ έβαλε περισσότερη πίεση στην Ένωση, κάτι που έφερε αποτέλεσμα στο 84’ όταν ο Μερκής σκόραρε με κεφαλιά κάνοντας το 1-0.

Βάτερμαν, Μέρκης, Ιωάννου, Φακινέτι, Βούρος, Σόουζα, Μοράις (64’ Μπέζιακ), Βιντιγκάλ (76’ Αλωνεύτης), Ντε Βινσέντι, Τάμαρι (71’ Νατέλ), Μπάλογκ

Πέτρου, Αγγελή, Κυριάκου, Φυτανίδης, Ενόχ, Μαισουράντζε, Αντωνίου, Ολίβα, Ουντόζι, Πίττας, Γκοζλάν (46’ Ζάρατε)