«Πράσινη» ανατροπή... και πρόκριση

Η Ομόνοια αν και αγχώθηκε πήρε τελικά το εισιτήριο πρόκρισης για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Coca - Cola, κερδίζοντας την Καρμιώτισσα με 2-1. Αν και η ομάδα του Φερέρα βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε πριν το ημίχρονο να γυρίσει το παιχνίδι σε 2-1, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό, αυτό που έστειλες του πράσινους στην επόμενη φάση. Χούπερ και Μπρούνο Φελίπε οι σκόρερ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Με την Ομόνοια μπροστά στο σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΓΣΠ με αντίπαλο την Καρμιώτισσα (2-1), αγώνας για το θεσμό του κυπέλλου. Αν και η ομάδα του Φερέρα βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να γυρίσει τα εις βάρος της δεδομένα και να πάει στα αποδυτήρια με το αποτέλεσμα υπέρ της.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 4' μετά από ευκαιρία των πρασίνων στο άστοχο τελείωμα από τον Παπουλή, με την Καρμιώτισσα ν’ απαντάει λίγο αργότερα (18’) με γκολ. Μετά από ασυνεννοησία και τραγικό λάθος στην αμυντική γραμμή του τριφυλλιού, ο Ντούμπια έκλεψε την μπάλα και η φιλοξενούμενη ομάδα ανοίξε το σκορ στο ΓΣΠ για το 0-1 της Καρμιώτισσας. Η Καρμιώτισσα μετά το γκολ ήταν καλύτερη στον αγώνα είχε την αυτοπεποίθηση με το μέρος της, όμως και στο 21’ απείλησε εκ νέου για ένα δεύτερο γκολ μετά από κεφαλιά του του Μεντιμόρετς.

Η Ομόνοια δεν άργησε να απαντήσει όταν οι πράσινοι στο 34' και μετά από βολίδα του Χούπερ από πολύ μακρινή απόσταση, ο παίκτης της Ομόνοιας, είδε εκτός εστίας τον τερματοφύλακα της Καρμιώτισσας και με έμπνευση έκανε ένα εξαιρετικό τελείωμα για το 1-1.

Η Ομόνοια δεν έμεινε μέχρι την ισοφάριση φτάνοντας στη συνέχεια στην ανατροπή για το 2-1. Στο 41ο λεπτό ήρθε και το δεύτερο τέρμα για τους πράσινους από τον Μπρούνο Φελίπε. Ο Βραζιλιάνος από κοντά έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Καρμιώτισσας μετά από ασιστ του Χούπερ που ήταν σε εξαιρετική βράδια. Το 2-1 ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Δύο φάσεις είχαμε μέχρι το 75' της αναμέτρησης. Αρχικά η Καρμιώτισσα με την κεφαλιά του Χούμποτσαν, και τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ στο 53'.

Η μεγάλη φάση ήρθε στο 61' με τον Λοϊζου να υποδέχεται την πάσα από τον Ντίσκερουντ, ο Κύπριος άσος έφυγε μπροστά μόνος, έδωσε τη πάσα στον Παπουλή παρά να τελειώσει μόνος τη φάση, όμως το σουτ του δεύτερου χτύπησε σε αμυντικό και κατέληξε σε κόρνερ. Στο 76' η Ομόνοια απείλησε με τον Λοίζου όμως το σουτ του ήταν αρκετά άστοχο. Στις καθυστερήσεις του αγώνα καταγράφηκε μία τελική φάση με τον Κακουλή για την Ομόνοια και δύο για την Καρμιώτισσα: Η πρώτη με τον Ντούμπια και η δεύτερη στο 90+4' σε μία πολύ άστοχη έξοδο του Ουζόχο.

Η Ομόνοια αν και δυσκολεύτηκε πήρε το εισιτήριο πρόκρισης για την επόμενη φάση με σκορ 2-1.

Ομόνοια: Ουζόχο, Μάθιους (72’ Ψάλτης), Γιούστε, Φελίπε, Λοΐζου, Παπουλής (72’ Μπασιρού), Κίτσος, Ντίσκερουντ (84’ Κασάμα), Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Χούπερ (84’ Κακουλής)

Καρμιώτισσα: Κνόμπλοχ, Τάντι, Μεντίμορετς, Χούμποτσαν, Σελούτσκα (59’ Αβραάμ), Οικονομίδης (46’ Μπεν Σαλάμ), Μαλόνε (85’ Τόμα Μάρτινς), Ντουμπια, Ελ Αλουχί, Καλτσάς (72’ Κουλιμπαλί), Ντούρις (72’ Ζελάγια)

Κίτρινες: Χαραλάμπους, Λοίζου, Κασάμα / Ντούρις, Ντούμπια, Μεντίμορετς