Κυπελλούχος μετά από 30 χρόνια η ΑΕΛ!!!

Μετά από 30 χρόνια η ΑΕΛ στέφθηκε κυπελλούχος Κύπρου. Η ομάδα της Λεμεσού κατέκτησε το 7ο κύπελλο στην ιστορία της επικρατώντας του ΑΠΟΕΛ με 2-0. Η ΑΕΛ με σκόρερ τους Ντόσα Τζούνιορ (10’) και Αντάμοβιτς (66’) μετά από 6 σερί χαμένους τελικούς κατάφερε με οδηγό τον Ντούσα Κέρκεζ να κατακτήσει το κύπελλο.

Δείτε το LIVE ΕΔΩ.

Δεκάλεπτο και γκολ με Ντόσα

Η ΑΕΛ στην πρώτη της πολύ καλή ευκαιρία στον τελικό βρήκε δίκτυα, με τον Ντόσα Τζούνιορ να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα στο 10’ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού με πλάνο να αμυνθούν σωστά και να χτυπήσουν από στημένα και αντεπιθέσεις, τα πήγαν πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας το 0-1 μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Δοκάρι και τεράστια ευκαιρία

Οι καλύτερες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο ήταν αυτή στο 35’ με τον Τάμαρι να σημαδεύει το δοκάρι και αυτή του Μακρή στην τελευταία φάση του ημιχρόνου να αστοχεί μόνος απέναντι από τον Βάτερμαν. Σε γενικές γραμμές ήταν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να έχουν τις δικές τους ευκαιρίες. Ο ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή της μπάλας, έβαλε πίεση, αλλά δεν βρήκε λύσεις απέναντι στην καλά οργανωμένη ΑΕΛ.

Κατοχή και ευκαιρία ο ΑΠΟΕΛ, γκολ η ΑΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε πιο επιθετικά το δεύτερο ημίχρονο, με τον Τραμετσάνι να το κάνει πολύ πιο επιθετικό και να βρίσκει μεγάλη ευκαιρία στο 60’ με Ντα Βινσέντι. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν γκολ για την ισοφάριση και στο 66’ η ΑΕΛ τιμώρησε το λάθος του Βούρου, με τον Αντάμοβιτς να κάνει το 0-2.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Γιάκολις (56’ Μπέζιακ), Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Καζού, Μοράις, Σόουζα (69’ Βιντιγκάλ), Ντε Βινσέντι, Τάμαρι, Νατέλ (83’ Αλωνεύτης)

ΑΕΛ: Βοζίνια, Νιλς, Τεξέιρα, Ντόσα, Λαφράνς, Αβραάμ (60’ Γουήλερ), Γκαζτανιάγα, Νταβόρ, Ντα Σίλβα (49’ Αντάμοβιτς), Μακρής, Χουράδο (88’ Σχράνζ)