Ομόνοια29Μ-Ανόρθωση 0-2: Μαρμούκ και Γκερέρο την έστειλαν στους «8»!

Η Ανόρθωση κέρδισε σε μονό αγώνα στο ΓΣΠ την Ομόνοια29Μ με 0-2 και πέρασε στους «8» του Κυπέλλου.

Η ομάδα της Αμμοχώστου που αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές από το πρώτο ημίχρονο, πήρε την πρόκριση με τα γκολ των Μαρμούκ και Γκερέρο.

Το μάτς:
Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγώνα δίνοντας καλό ρυθμό. Δεν μπόρεσαν να φτιάξουν την μεγάλη ευκαιρία, μέχρι το 17ο λεπτό όταν άνοιξε το σκορ. Ο Γκερέρο εκτέλεσε φάουλ, με τον Μαρμούκ να παίρνει την κεφαλιά εντός περιοχής και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το προβάδισμα της Ανόρθωσης.

Στο 21ο λεπτό, ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους φιλοξενούμενους. Ο Γκερέρο με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μαυραντώνη για το 0-2

Η Ομόνοια29Μ προσπάθησε να απαντήσει στο 28ο λεπτό, όμως το πλασέ του Κουμή πέρασε λίγο έξω.

Αξιοσημείωτο του πρώτου μέρους, η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Μιχάλης Ιωάννου της Ανόρθωσης για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Βρίκκη. Σε αυτή την φάση, το VAR φώναξε τον ρεφ του αγώνα να δει την φάση καθώς η αρχική απόφαση ήταν κίτρινη.

Στο 41ο λεπτό, οι πράσινοι είχαν άλλη μια τελική με το σουτ του Βρίκκη να περνά ξανά έξω.

Στο 53ο λεπτό, ήρθε η πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Πικής έκανε το σουτ από το ύψος της αντίπαλης περιοχής με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι. Η απάντηση της Ανόρθωσης, ήρθε στο 58ο λεπτό όταν ο Καστέλ από κοντά δεν μπόρεσε να δώσει στην μπάλα, πορεία προς τα αντίπαλα δίχτυα

Στο 62ο λεπτό απείλησε ξανά η Ομόνοια29Μ όμως η κεφαλιά του Πική έφυγε δίπλα από την εστία του Μιχαήλ.

Μέχρι το τέλος του αγώνα, τίποτα δεν διαφοροποιήθηκε και η Ανόρθωση πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
VAR: Φωτίου Κωνσταντίνος
VAR: Χριστοδούλου Μαρία
Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας