Αναστασίου: «Τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο, να μην δίνουμε δικαίωμα...»

Διαβάστε όσα δήλωσε ο τεχνικός της Ομόνοιας, Γιάννης Αναστασίου μετά τη μεγάλη νίκη της ομάδας του με 0-3 κόντρα στον Άρη.

Αναλυτικά:

Σημαντική η νίκη, τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο. Δεν έμεινα ικανοποιημένος με το δείγμα στο δεύτερο ημίχρονο, αυτό είναι ανησυχητικό. Πρέπει να είμαστε σε όλο τον αγώνα προσεχτικοί, να μην δίνουμε δικαίωμα στον αντίπαλο. Στο πρώτο μέρος είχαμε πειθαρχία και εκλέξαμε τον Άρη. Περιμένουμε τον επαναληπτικό. Πριν έβλεπα μόνο βίντεο, ο καθένας θα παίζει στην θέση του. Είχαμε ένα πλάνο και συνέπεια. Υπάρχουν αρκετά ποιοτική αντίπαλοι και τα παιδιά πίστεψαν. Απολαμβάνουν τους αγώνες. Συγκέντρωση για την συνέχεια.

Οι δηλώσεις στην δημοσιογραφική:

Τακτικά πολύ καλή η εικόνα μας στο πρώτο μέρος. Προετοιμαστήκαμε καλά, σκοράραμε. Ήρθε η κόκκινη κάρτα που άλλαξε  τα δεδομένα. Είπα στους παίκτες ότι τίποτα δεν τελείωσε καθώς περιμέναμε πίεση από τον Άρη. Δεν έμεινα κακοποιημένος στην επανάληψη, βάλαμε σε πίεση τον εαυτό μας. Η συμπεριφορά και η νοοτροπία μας να είναι σωστή. Παίζουμε την Κυριακή με την Ανόρθωση που είναι επικίνδυνη. Αν θέλουμε να ελπίζουμε  πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία.

Άκουσα για το σερί του Άρη. Σημαντικό να κάνουμε στα παιχνίδια αυτά που λέμε. Ήθελε προσοχή ο αγώνας με τον Άρη. Χάναμε κάποιες φορές την μπάλα. Σημαντικό να υπάρχει εμπιστοσύνη. Έρχονται δύσκολα παιχνίδια. Να έχουμε έλεγχο στις αποφάσεις σε δύσκολες περιπτώσεις. Την πάθαμε με την Πάφο, να αποφεύγονται τα λάθη.

Σε όλες τις γραμμές υπήρξε χαλάρωση που δεν επιτρέπεται. Το είπα στους παίκτες μου. Αμφισβητήθηκαν πολλοί παίκτες, δεν είναι μόνο ο Αλιούμ. Μετρά πάντα η ομαδικότητα.

Έκανα ροτέισιον, έχουμε πολλά παιχνίδια μαζεμένα. Προσπαθούμε να δώσουμε χρόνο σε όλα τα παιδιά. Στόχος να είναι όλοι έτοιμοι.