Φόρτσαρε στο δεύτερο και έριξε πεντάρα, χατ-τρικ ο Παπουλής!

Ο Απόλλωνας είχε σπουδαίες - κραυγαλέες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος με τον Άρη, όμως η αστοχία της ομάδας του Σωφρόνη Αυγουστή έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια του Τσιρείου με το 0-0.

Ό, τι δεν πέτυχε ο Απόλλωνας στο πρώτο μέρος, το πέτυχε στο δεύτερο, αφού με τέσσερα συνολικά γκολ στην επανάληψη και χατ-τρικ από τον Φώτη Παπουλή, πήρε εύκολα το εισιτήριο πρόκρισης για τη φάση των "16" του κυπέλλου Coca-Cola. Αυτός που άνοιξε και έκλεισε το σκορ ήταν ο Ζελάγια. Ο Σωφρόνης Αυγουστή με πολλές αλλαγές, έξι στο σύνολο, πέτυχε τον πρώτο στόχο της εβδομάδας κερδίζοντας 5-1 τον Άρη, πετώντας τον συμπολίτη του εκτός θεσμού και τώρα μετά την αυριανή κλήρωση του κυπέλλου, θα φορτσάρει για το ντέρμπι της Κυριακής με αντίπαλο την ΑΕΚ.

Απόλλωνας: Δημητρίου, Πέδρο (52΄ Περέιρα), Σελίμοβιτς, Αντωνιάδης, Βασιλείου, Μάρκοβιτς, Σακέτι, Σαρδινέρο (30΄ Ζελάγια), Πίττας, Παπουλής, Γκακπέ (56΄ Σάλαϊ)

Άρης: Σωφρονίου (56΄ Δημητρίου), Παστελλής, Λόπες, Μπάρμπαρο, Ρ. Μιχαήλ, Ντελμίρο, Μαλεκκίδης, Α. Μιχαήλ, Γκλεόφιλο, Φέλεκ, Λούγκος

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Απόλλων Λεμεσού - Άρης Λεμεσού 5-1

ΤΕΛΙΚΟ

81' ΓΚΟΛ για τον Άρη / Ο Ρούντγουλντ σκόραρε από το ύψος της μικρής περιοχής μειώνοντας σε 5-1

75' Υποδειγματικό πλασέ από τον Ζελάγια και πέμπτο γκολ

72' Δοκάρι για τον Άρη με τον Μαλεκκίδη

66' Χατ - τρικ για τον Φώτη Παπουλή και 4-0

64' ΓΚΟΛ και 3-0 για τον Απόλλωνα με τον Παπουλλη και πάλι - Ο Ελλαδίτης βρέθηκε μέσα στην περιοχή, ντρίμπλαρε τον Δημητρίου και σε κενή εστία σημείωσε το τρίτο γκολ

57' Αλλαγή τερματοφύλακα στον Άρη - Ο Σωφρονίου αποχώρησε τραυματίας και στη θέση του ο Δημητρίου

55' ΓΚΟΛ και 2-0 με τον Παπουλή / Ο Πίττας έκανε το σουτ εκτός περιοχής με τη μπάλα να καταλήγει στον Παπουλή ο οποίος από κοντινή απόσταση διαμόρφωσε το 2-0

47' Ο Ζελάγια με καρφωτή κεφαλιά "άνοιξε" το σκορ στο Τσίρειο

ΗΜΙΧΡΟΝΟ χωρίς γκολ

45' Κεφαλιά Σελίμοβιτς η μπάλα έξω

43' Ο Ντελμίρο έκοψε την μπάλα λίγο πριν περάσει την τελική γραμμή μετά από σουτ του Γκακπέ

40' Πλασέ του Πίττα, αποκρούει πάνω στη γραμμή ο Λόπες

35' Ο Μάρκοβιτς έκανε τη σέντρα προς τον Γκακπέ στο δεύτερο δοκάρι με τον τελευταίο να μην μπορεί να πλασάρει όπως θέλει χάνοντας μια πολύ καλή ευκαιρία

32' Δυνατό πλασέ του Παπουλή εντός περιοχής, κοντράρει στο σώμα του Ντελμίρο λίγο πριν την γραμμή τέρματος

30' Αναγκαστική αλλαγή για Σωφρόνη και ανησυχία για Σαρδινέρο - στη θέση του ο Ζελάγια

29' Ο Μιχαήλ έκανε το σουτ εκτός περιοχής με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ

25' Δυνατό καλό σουτ από τον Μάρκοβιτς, σπουδαία απόκρουση από τον Σοφρωνίου σε κόρνερ

20' Συρτό σουτ από τον Ραφήλ Μιχαήλ, η μπάλα απομακρύνεται σε κόρνερ

16' Ο Πέδρο εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά προς το μέρος του Σελίμοβιτς ο οποίος κέρδισε την δυνατή καρφωτή κεφαλιά ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω

10' Ωραία ατομική προσπάθεια του Πέδρο από τα δεξιά ο οποίος συνέκλινε προς την περιοχή και έκανε το δυνατό πλασέ με το αριστερό ωστόσο η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

8' Απόκρουση του Δημητρίου σε αδύναμη κεφαλιά του Μαλεκκίδη

3' Ανάποδο σουτ από τον Πίττα, δεν βρίσκει όμως στόχο

Έναρξη αγώνα

Απόλλωνας: Δημητρίου, Βασιλείου, Αντωνιάδης, Σελίμοβιτς, Πέδρο, Μάρκοβιτς, Σακέτι, Σαρδινέρο (29' Ζελάγια), Πίττας, Παπουλής, Γκαγκπέ

Άρης: Σωφρονίου, Παστελλής, Λόπες, Μπάρμπαρο, Ρ. Μιχαήλ, Ντελμίρο, Μαλεκκίδης, Α. Μιχαήλ, Γκλεόφιλο, Φέλεκ, Λούγκος