Με το ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση του Κυπέλλου η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ επικράτησε με 1-5 της Αλκής μέσα στο «Αμμόχωστος» σε αγώνα για την φάση των «16» του Κυπέλλου Coca - Cola και έβαλε γερές βάσεις για πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού, αρκετά καλή παρουσία της Αλκής.

Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και μόλις στο 9ο λεπτό κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Παντελή εκτέλεσε κόρνερ και ο Γκοντάλ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο «Αμμόχωστος». Οι φιλοξενούμενοι στο 18' διπλασίασαν τα τέρματα τους, όταν μετά από μπαλιά του Γουίλερ στην περιοχή της Αλκής, ο Παντελή έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παναγή για δεύτερη φορά στον αγώνα.

Ακολούθως, ήταν η σειρά της Αλκής να πετύχει τέρμα και να μειώσει στο 28'. Συγκεκριμένα, ο Βαλέντε έκανε ωραίο σουτ εντός περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πρόσεκ. Η ομάδα του Καϊάφα, θα μπορούσε να πάρει στον αγώνα στο ημίχρονο με το ισόπαλο 2-2, αλλά το σουτ του Βαλέντε πέρασε μόλις έξω.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά καλά και έφτιαξαν πολύ καλές ευκαιρίες στις αντίπαλες εστίες.

Η ΑΕΛ ήταν όμως η ομάδα που ευτύχησε να πετύχει τρίτο τέρμα. Ο Τεξέιρα κέρδισε πέναλτι, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Μαέ, ο οποίος ήταν εύστοχος κάνοντας το 1-3. Η ομάδα του Κέρκεζ, δεν σταμάτησε και στο 69' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τεξέιρα έκανε το 1-4, παίρνοντας σημαντικότατο προβάδισμα πρόκρισης.

Στο 82' η ΑΕΛ πέτυχε και 5ο τέρμα με σκόρερ και πάλι τον Μαέ ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα που φυσικά κάνει τον επαναληπτικό, διαδικαστικού χαρακτήρα.

Ο επαναληπτικός αγώνας θα γίνει την Τετάρτη 15 Ιανουαρίου στο Τσίρειο στάδιο.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

- Έναρξη αγώνα

9' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκοντάλ πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Παναγή για το 0-1.

13' Καλή στιγμή για την Αλκή. Ο Κωνσταντίνου έκανε το σουτ από πλάγια, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Πρόσεκ.

18' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ. Μετά από μπαλιά του Γουίλερ, ο Παντελή έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παναγή για το 0-2.

28' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΚΗ. Ο Βαλέντε με ωραίο σουτ μέσα στην περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πρόσεκ για το 1-2.

37' Καλή στιγμή για την Αλκή. Ο  Βαλέντε έκανε το δυνατό σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Πρόεσεκ.

- Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

- Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

49' Ευκαιρία για την Αλκή. Ο Κωνσταντίνου έκανε το σουτ όμως ο κίπερ της ΑΕΛ απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

54' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΛ. Ο Γερολέμου έκανε το σουτ όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Παναγή.

58' Πέναλτι για την ΑΕΛ.

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάε ο οποίος ήταν εύστοχος κάνοντας το 1-3 για την Λεμεσιανή ομάδα.

60' Μεγάλη φάση για την Αλκή. Ο Αντριάνο βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή της ΑΕΛ, όμως έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Πρόσεκ.

62' Διπλή χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Μαέ αρχικά έκανε το σουτ όμως ο απέκρουσε ο Παναγή ενώ στην επαναφορά ο φορ των φιλοξενούμενων έστειλε την μπάλα εκτός.

69' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ. Ο Νίλς Τεξέιρα με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Αλκής για το 1-4.

82' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ. Ο Μαέ με κοντινό πλασέ, έστειλε την μπάλα για πέμπτη φορά στα δίχτυα της Αλκής.