Μικρό προβάδισμα με γκολάρα Ελουντού! (pics)

Μικρό προβάδισμα για τη Νέα Σαλαμίνα, αφού στον πρώτο της εκτός έδρας αγώνα κυπέλλου με την Πάφο κέρδισε 1-0 και έβαλε τις πρώτες βάσεις για πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Ο Ελουντού το γκολ της Νέας Σαλαμίνας και πλέον θα ξεκαθαρίσουν όλα στον μεταξύ τους επαναληπτικό στις 29 Ιανουαρίου στο στάδιο "Αμμόχωστος".

Εικόνα αγώνα:

Με το πολύ όμορφο γκολ του Ελουντού στο 21' της αναμέτρησης, Πάφος και Νέα Σαλαμίνα οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-1, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα κυπέλλου στο "Στέλιος Κυριακίδης". Ομολογουμένως το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στη γηπεδούχο ομάδα, με τον Καμπράλ να είναι αρκετά επικίνδυνος από τα δεξιά, όμως με το πέρας των δέκα λεπτών, η Νέα Σαλαμίνα μπήκε στο παιχνίδι και ήταν η ομάδα που είχε την υπεροχή μέχρι το τέλος. Στο 17΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κωστή και στη συνέχεια μία κεφαλιά του Σέζαρ, ήταν εύκολο για τον Ρούντκο να αποκρούσει.

Στη δεύτερη της τελική η Νέα Σαλαμίνα πέτυχε το γκολ, άνοιξε το σκορ και μετά από ατομική ενέργεια του Ελουντού και μακρινό σουτ, η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα για το 0-1. Η Πάφος πήγε για άμεση απάντηση, μετά από εκτέλεση φάουλ του Καμπράλ, η μπάλα όμως πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Βεσελόφσκι.

Οι επόμενες φάσεις μέχρι τη λήξη του α’ μέρους ανήκαν στους «ερυθρόλευκους» με του Κορέια και Ελουντού ν’ απειλούν ξανά την εστία της Πάφου.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε πολύ δυναμικά για τις ομάδες στην Πάφο, με τον Νουρ να απειλεί δις την εστία του Ρούντο στο 53' και στο 60', ενώ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης κρατάμε το σουτ του Μπεσάρα μέσα από την περιοχή, με την μπαλα να περνάει έξω. Στο 71' ένα αρκετά δύνατό και πολύ καλό σουτ του Γκοντάρντ, δεν ήταν αρκετό για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, με τον Βεσελόφσκι να αποκρούει δύσκολα με γροθιές. Στο 78' μία καλή ατομική προσπάθεια από τον Γκοντάρντ, δεν βρίσκει στόχο για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της Νέας Σαλαμίνας.

Λίγο πριν συμπληρωθεί το 80' της αναμέτρησης, η Νέα Σαλαμίνα βρέθηκε μπροστά σε μία μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, μετά από παράλληλη μπαλιά του Νουρ στον Σίμπσον που έκανε το πλασέ με τον Ρούντκο να αποκρούει.

Το τελικό σφύριγμα του Χρυσοβαλάντη Θεουλή βρήκε τη Νέα Σαλαμίνα νικήτρια και να έχει το μικρό προβάδισμα για την επόμενη επαναληπτική αναμέτρηση.

Πάφος: Ρούντκο, Σιρόκ, Αραγιούρι, Αντωνίου, Βαλεριάνος, Φόλπρεχτ, Πανός, Λελιούκιν, Μπεσάρα, Καμπράλ (68' Cy), Ράκελς

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Λαμπό, Σέζαρ, Ρομάν, Κορέια, Κωστή (73' Μαριάνοβιτς), Νουρ, Ελουντού (86' Τινστέλ), Σίμπσον, Μαουρίτσιο