Πήγε περίπατο και πήρε την πρόκριση

Περίπατο στο «Αμμόχωστος» για να πάρει την πρόκριση στους «8» του κυπέλλου Coca Cola πήγε η Ομόνοια. Οι πράσινοι κέρδισαν πολύ εύκολα με 0-5 τον Ερμή και εξασφάλισαν την παρουσία τους στην επόμενη φάση. Ο χορός των τερμάτων άνοιξε με αυτογκόλ και έκλεισε με τον Μίκου. Ενδιάμεσα σκόραραν οι Τζιωνής (δις) και  Εζρά. Αποχώρησε με πρόβλημα ο Φαμπιάνο, σε μια εβδομάδα ο επαναληπτικός.

Πρόκριση από το ημίχρονο

Καταιγιστική ήταν στο 1ο ημίχρονο η Ομόνοια που μέχρι το 27ο λεπτό πέτυχε τρία τέρματα και είχε δοκάρι. Στην πρώτη επίσκεψη στην περιοχή του Πάρντο, οι πράσινοι πήραν προβάδισμα στο σκορ. Στο 2’ ο Περέιρα έκανε τη σέντρα, η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό και χωρίς να αλλάξει πορεία, έφυγε από τα χέρια του τερματοφύλακα του Ερμή και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 7ο λεπτό ο Τζιωνής έφυγε πίσω από την πλάτη των αμυντικών του Ερμή, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι. Πέντε λεπτά μετά, έγινε παρόμοια φάση. Ο Κύπριος φορ με την ίδια κίνηση πήρε την μπάλα, σταμάτησε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και πυροβόλησε για το 0-2.

Η Ομόνοια συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 27’ έγραψε το 0-3 με δράστη αυτή τη φορά τον Εζρά. Ο Ισραηλινός υποδέχτηκε την μπάλα εντός περιοχής, έπειτα από κάθετη πάσα του Ορτέγα και με κοντινό πλασέ, πανηγύρισε το πρώτο του τέρμα με την πράσινη φανέλα.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμη δυο ευκαιρίες με τους Κακουλλή και Τζιωνή.

Συνεχίστηκε το πάρτι

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για την Ομόνοια. Οι πράσινοι με σκόρερ τον Μαρίνο Τζιωνή αύξησαν το σκορ σε 0-4. Συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό ο νεαρός επιθετικός με κοντινή προβολή, έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε συνέχεια στο πάρτι της ομάδας του.

Οι πράσινοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και τις ευκαιρίες (και δοκάρι) για περισσότερα τέρματα, όμως, βρήκαν ακόμη ένα στο τέλος, στο 90' με τον Μίκου.

Ο Ερμής έφτιαξε μια και μοναδική ευκαιρία στο παιχνίδι στο 74’ με σουτ του Μπουλά.