Ρετρό: Παίκτες που έγραψαν ιστορία, Νίκαρος

Ο κλασικός σέντερ φορ του ΑΠΟΕΛ Νίκος Αγαθοκλέους που είναι γνωστός ως Νίκαρος, ήταν δεινός γκολτζής και πολύ δυνατός μέσα στην περιοχή. Το εκτόπισμά του, το δυνατό σουτ αλλά και κεφάλι τον καθιέρωσαν ως έναν από τους καλύτερους γκολτζήδες στη δεκαετία 1960-70. Ήταν το βαρύ πυροβολικό του ΑΠΟΕΛ, στο οποίο αγωνίστηκε την περίοδο 1961-70, σημειώνοντας 114 τέρματα σε 152 αγώνες, που ήταν μια ζηλευτή επίδοση. Ο Νίκαρος κέρδισε με τον ΑΠΟΕΛ ένα πρωτάθλημα, τρία κύπελλα και μια ασπίδα.

Ο Νίκαρος έγινε βασικός στα 17 του μόλις χρόνια και την πρώτη χρονιά το 1961-62 βγήκε πρώτος σκόρερ των γαλαζοκιτρίνων με 16 τέρματα ενώ ήταν μόνιμα ο πρώτος σκόρερ της ομάδας για 6 συνεχή χρόνια.

Το No 9 του ΑΠΟΕΛ ήταν το βαρύ πυροβολικό της ομάδας και ξεκίνησε το ποδόσφαιρο από το χωριό του το Ξερό, που ήταν μεγάλη ποδοσφαιρομάνα αφού απ’ αυτό κατάγονταν και οι Χαριτάκης (ΑΠΟΕΛ), Κάττος Αντωνάκης, Κοκκινίδης (Ομόνοια), Ξυπολητάς (Ολυμπιακός).

Άρχισε να παίζει ποδόσφαιρο το 1959  με προπονητή τον μεγάλο δάσκαλο Ονησίφορο Χρίστου. Ο τίτλος το 1964-65 ήταν κάτι ξεχωριστό για τον Νίκαρο αφού εκείνη την περίοδο πέτυχε 31 τέρματα.

Από τα ξεχωριστά του παιχνίδια εκείνη την περίοδο ήταν το 5-0 επί της ΑΕΛ αφού πέτυχε και τα πέντε τέρματα!

Την εποχή που αγωνιζόταν ο Νίκαρος στον ΑΠΟΕΛ αγωνίζονταν και οι Μαυρουδής, Ασσιώτης, Χαριτάκης, Παντέλας, Χιώτης, Άντρος, Παρτάκκης, Νικάκης, Α. Στυλιανού, Πάπαλος, Σολής, Λοίζος, Πάκκος, Τασουρής.

Ο Νίκαρος όπως και πολλοί παίκτες της εποχής έφυγε νωρίς από τα γήπεδα σε ηλικία 27 χρόνων. Πρόλαβε όμως να κερδίσει την αγάπη και τον θαυμασμό των φίλων του ΑΠΟΕΛ, αλλά και την εκτίμηση όλου του φίλαθλου κόσμου για την αγωνιστική του αξία, τα τέρματα που πέτυχε και το ήθος του.