Έγινε της... ανατροπής!

Συγκινήσεις, τέρματα, ανατροπές, ίδια σκορ και ισοπαλία, επεφύλασσαν τα δυο ντέρμπι που άνοιξαν την αυλαία της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας. Τα αποτελέσματα ήρθαν βολικά για τον Ολυμπιακό που με νίκη σε βάρος της Ομόνοιας Αραδίππου θα ανέβει στη 2η θέση και στο -1 από τον πρωτοπόρο Άρη.

Ισόπαλο τέλειωσε το ντέρμπι κορυφής. Ο Άρης προηγήθηκε 1-0 με τον Πεχλιβάνη, όμως, ο Οθέλλος προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο έφερε τούμπα τον αγώνα, με τους Σολάρι και Κουμούρη.

Εντούτοις, η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε, καθώς ο Άρης ισοφάρισε με αυτογκόλ του Γαβριήλ.

Την ισοπαλία στο Τσίρειο δεν εκμεταλλεύτηκαν Εθνικός και Καρμιώτισσα που έμειναν στο 2-2 και στο -3 από τον Άρη (14β).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Πάντο, αλλά οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν με τον Χριστοφή.

Στα αρχικά στάδια του 2ου ημιχρόνου, η Καρμιώτισσα πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με τον Ζε Βιτόρ, όμως, προς το τέλος ο Κυπριανού με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το Σάββατο θα γίνουν οι αγώνες Αναγέννηση Δερύνειας - ΑΣΙΛ, Ομόνοια Αραδίππου - Ολυμπιακός, ΑΕΖ - ΘΟΪ Λακατάμιας, ΜΕΑΠ - Ακρίτας Χλώρακας, Ονήσιλλος Σωτήρας - ΠΑΕΕΚ και Διγενής Ορόκλινης - Αγία Νάπα.