Έπιασε κορυφή και περιμένει η ΠΑΕΕΚ

Η ΠΑΕΕΚ κέρδισε στο ΓΣΖ την Ομόνοια Ψευδά με 1-3 στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας. Η ομάδα της Κερύνειας ανέβηκε στην κορυφή με 52 βαθμούς, όσους και ο Άρης που αγωνίζεται το Σάββατο εκτός έδρας με την Αλκή.

Στο πρώτο παιχνίδι του VAR σε παιχνίδι της Β' Κατηγορίας, η ΠΑΕΕΚ πέρασε εύκολα από το γήπεδο της Λάρνακας και έκανε ακόμη ένα βήμα προς το μεγάλο στόχο της ανόδου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στο 11ο λεπτό πήραν προβάδισμα με σουτ του Καπαρτή, ωστόσο οι Ψευδιώτες ισοφάρισαν στο 23' με ωραίο σουτ του Μούσουλιν, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα της Κερύνειας ήταν καλύτερη και με δυο τέρματα, του Χαραλάμπους και του Ερνίκε, πήρε το σημαντικό διπλό που την ανέβασε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Έναρξη αγώνα

11' ΓΚΟΛ για την ΠΑΕΕΚ με τον Καπαρτή. Ο Ζάρκοβ αρχικά απέκρουσε το σουτ του Φράγκου, όμως, δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο στο σουτ του Καπαρτή και ο Κύπριος επιθετικός έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

23' Ισοφαρίζει σε 1-1 η Ομόνοια Ψευδά, με πολύ ωραίο σουτ του Μούσουλιν

27' Καλό σουτ από τον Χαραλάμπους, απέρουσε ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας Ψευδά

40' Ο Καραγιάννης εκτέλεσε το φάουλ, ο Έσσελινκ έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Ζαρκόβ μάζεψε

Τέλος ημιχρόνου 1-1

Έναρξη β' ημιχρόνου

54’ Ο Καπαρτής βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, αλλά το σουτ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

59' ΓΚΟΛ για την ΠΑΕΕΚ. Ο Μάρκος Χαραλάμπους με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημείωσε το 1-2

60' Τεράστια ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ, με τον Καπαρτή να στέλνει την μπάλα ελάχιστα έξω σε τετ α τετ με τον Ζάρκοβ.

70' ΓΚΟΛ για την ΠΑΕΕΚ! Ο Ενρίκε με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 1-3

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

Τέλος αγώνα 1-3

Εντεκάδες:

Ομόνοια Ψευδά: Ζάρκοβ, Σιαθάς, Κουρτίδης, Παναγιώτου, Χατζησπύρου, Σύτο, Μούσουλιν, Κουλουμπρής, Μούσα, Πακάρ, Κορόμα.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Γεωργίου, Παπασωκράτους, Γεωργίου Α., Παπακωνσταντίνου, Κουρτίδης Β., Ιωάννου, Θεοδοσίου, Παπαδόπουλος, Παπασωκράτους Σ.

ΠΑΕΕΚ: Σαλγκάδο, Έσσελινκ, Δημητρίου, Φερνάντο, Χαραλάμπους, Αριστοτέλους, Φράγκος, Καπαρτής, Σαμάρας, Τίμερμανς, Φραγκέσκου.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Θεοδουλίδης, Πότση, Κυριακίδης, Ορ, Χάλαχαν, Μάτζοκ, Αντωνίου, Βαν Νίπσεν.