Μεγάλο διπλό για τον Άρη

Ο Άρης πήρε σπουδαίας σημασίας διπλό στο Μακάρειο κόντρα στον Ολυμπιακό με 0-2 και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή και το σημερινό του αντίπαλο στους τέσσερις βαθμούς. Στο άλλο παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής η Ομόνοια Αραδίππου κέρδισε εκτός έδρας το ΘΟΙ με 0-2.

Η ελαφρά ταξιαρχία ήταν αποτελεσματική και εύστοχη. Πέτυχε δυο τέρματα, ένα σε κάθε ημίχρονο, με τους Κορέα και Τόρες, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που είχαν τις ευκαιρίες, αλλά σημάδευαν τα δοκάρια (Ράμος, Ρόμο).

Ο Άρης άνοιξε το σκορ από τα αποδυτήρια, στο 1ο μόλις λεπτό με κεφαλιά του Κορέα. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και στο 21’ σημάδεψε το δοκάρι με τον Ράμος.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ρόμο (δοκάρι) για να ισοφαρίσουν. Ότι δεν πέτυχε ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, το έκανε εκείνος του Άρη. Ο Τόρες με τον ίδιο τρόπο με το συμπαίχτη του έγραψε το 0-2 και έβαλε την ομάδα του ξανά σε θέση για άνοδο.