Πλησίασε ο Άρης και «φωτιά» στην κορυφή

Μεγάλη νίκη επί του Ερμή με 1-0 στο Τσίρειο πέτυχε την Παρασκευή ο Άρης, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικης της δεύτερης φάσης του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας για τον όμιλο Premier. Η ήττα αυτή είναι η 2η διαδοχική για τους «φτεροπόδαρους» που κινδυνεύουν να πέσουν στη 2η θέση, σε περίπτωση που η Καρμιώτισσα κερδίσει τον Ονήσιλο Σωτήρας. Παράλληλα ο Άρης μείωσε από την κορυφή στους δυο πόντους.

Αρκετά καλός με ευκαιρίες ήταν ο ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου, με τις δυο ομάδες να έχουν από ένα δοκάρι στα αρχικά στάδια και τους γηπεδούχους να σκοράρουν στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπάρμπαρο, ο Γκλεόφιλο με κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε. Ο Ερμής κρατούσε περισσότερο την μπάλα και προσπαθούσε χωρίς να χάσει μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Άρης από την άλλη αμύνθηκε πολύ καλά, κράτησε το 1-0 και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη.

Τέλος αγώνα

90+3 Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή, λίγο έλειψε να σημειώσει αυτογκόλ ο Λόπες!

85΄ Πιέζει ο Ερμής για την ισοφάριση, αλλά χωρίς αντίκρισμα

70΄ Ευκαιρία για τον Άρη. Ο Πάρντο απέκρουσε την προβολή του Ματθαίου

Έναρξη β' ημιχρόνου

Ημίχρονο 1-0

45+' Ο Άρης ανοίγει το σκορ! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπάρμπαρο ο Γκλεόφιλο με κεφαλιά έγραψε το 1-0

8΄ Δοκάρι και για τον Άρη, με μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ από τον Μπάρπαρο

5΄ Δοκάρι για τον Ερμή, μετά από κεφαλιά του Παπαθανασίου

2΄ Διπλή ευκαιρία για τον Άρη. Οι Μπάρπαρο και Ματθαίου από πολύ κοντά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν

Ξεκίνησε το παιχνίδι

Άρης: Παπαστυλιανού, Παστελλής, Λόπες, Μόργκαν, Μπάρμπαρο, Ντελμίρο, Μαλεκκίδης, Ελευθερίου, Κυριάκου, Γκλεόφιλο, Ματθαίου

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Μοδέστου, Χατζηκωνσταντής, Παχίπης, Κέζος, Μιχαήλ, Κκωστής, Λούγκος

Ερμής: Πάρντο, Γαβριήλ, Φάμπρις, Παπαθανασίου, Μπουλά, Κυράκου, Κύπρου, Σαμάρας, Αντωνίου, Ντεβέσα, Ντουά

Στον πάγκο: Αντωνίου, Θεοχάρους, Μπέλα, Καϊσερίδης, Ορφανίδης, Γεωργίου