Κενυάτικη υπόθεση και φέτος ο ΟΠΑΠ Μαραθώνιος Λεμεσού ΓΣΟ

Σημειώνοντας την τρίτη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στον ΟΠΑΠ Μαραθώνιο Λεμεσού ΓΣΟ, ο Abel Rop Kibet από την Κένυα, κέρδισε το 13ο ΟΠΑΠ Μαραθώνιο Λεμεσού ΓΣΟ σε 2 ώρες 17 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα, τρέχοντας τέσσερα λεπτά έξω από την ατομική του επίδοση (2:13:36). Το ρεκόρ διαδρομής είναι 2:13:29. Στις γυναίκες κέρδισε η Ruth Matebo Chemisto σε 2:43:28, τρέχοντας αρκετά έξω από την ατομική της επίδοση (2:32:15). «Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία. Μου άρεσε η Λεμεσός και η Κύπρος. Σίγουρα θα έρθω και του χρόνου. Ήταν λίγο ζέστη, αλλά το απόλαυσα» σημείωσε ο νικητής, μετά τον πρώτο του φετινό μαραθώνιο». Είναι η τρίτη συνεχόμενη χρονιά που τον αγώνα κερδίζουν Κενυάτες δρομείς, τόσο σε άνδρες όσο και σε γυναίκες.

Σημαντική επιτυχία για τα κυπριακά χρώματα η τρίτη θέση του Χαράλαμπου Ιωάννου (2:38:04), ο οποίος κέρδισε και το Παγκύπριο Πρωτάθλημα της ΚΟΕΑΣ, με δεύτερο τον  Pavel Borodin (τέταρτος γενικής). Πρώτη στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Γυναικών, μετά από συγκλονιστική προσπάθεια, ήταν η Στέλλα Χριστοφόρου (έκτη γενικής), η οποία κατέρρευσε στον  τερματισμό.

Την Κυριακή (24/3) έγιναν τέσσερις αγωνιστικοί δρόμοι: Μαραθώνιος, Ημιμαραθώνιος, Πετρολίνα Δρόμος Ενέργειας 10χλμ και Δρόμος Υγείας 5χλμ. Στη δεύτερη και τελευταία αγωνιστική ημέρα του ΟΠΑΠ Μαραθωνίου Λεμεσού ΓΣΟ έτρεξαν πέραν των 4.000 δρομέων.  Συνολικά στις έξι διαδρομές – έγιναν το  Σάββατο (23/3) ο Primetel Εταιρικός Δρόμος 5χλμ και η Andrey & Julia Dashin’s Foundation Youth Race – έτρεξαν 15.000 δρομείς, δημιουργώντας νέο ρεκόρ συμμετοχής, στη μεγαλύτερη αθλητική διοργάνωση της Κύπρου. Την Κυριακή (24/3) έτρεξαν πάνω από 2.000 ξένοι δρομείς από 58 χώρες, με τους περισσότερους να προέρχονται από Μεγάλη Βρετανία, Ρωσία, Ελλάδα και Ισραήλ. Συγκινητική στιγμή η βράβευση του Βύρωνα Θωμαΐδη, αθλητή με πρόβλημα ακοής που έτρεξε στην Petrolina Energy Race 10χλμ.

Ο αγώνας μεταδόθηκε ζωντανά από την τηλεόραση του ΑΝΤ-1 και από την επίσημη σελίδα της διοργάνωσης facebook.com/limassolmarathon. O 14ος ΟΠΑΠ Μαραθωνίου Λεμεσού ΓΣΟ θα διεξαχθεί 14-15 Μαρτίου του 2020.

Διοργανωτές του ΟΠΑΠ Μαραθώνιου Λεμεσού ΓΣΟ είναι ο ΓΣΟ, ο Δήμος Λεμεσού, το ΕΒΕ Λεμεσού και η ΕΤΑΠ Λεμεσού.