Ο ΚΟΑ συγχαίρει τους αθλητές στίβου για το Βαλκανικό πρωτάθλημα

Ο Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού συγχαίρει θερμά τις αθλήτριες και τους αθλητές μας για την εξαιρετική παρουσία τους στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου, που  έγινε στην πόλη Πράβετς της Βουλγαρίας.

Ο τελικός απολογισμός στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα απέδειξε τη σταθερή αγωνιστική άνοδο του κλασσικού μας αθλητισμού. Επίσης οι αθλητές μας, τόσο αυτοί που ανέβηκαν στο βάθρο του νικητή όσο και οι υπόλοιποι, κατέβαλαν κάθε δυνατή προσπάθεια στα αγωνίσματα τους.
Ιδιαίτερη μνεία αξίζει στους Έλβις Κριούκοβ και Ναταλία Ευαγγελίδου που κατέκτησαν χρυσό μετάλλιο στο δέκαθλο και στα 1.500μ αντίστοιχα, καθώς και στην Ελένη Αρτυματά η οποία πήρε το αργυρό μετάλλιο στα 200μ, εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα και το όριο πρόκρισης για το παγκόσμιο πρωτάθλημα 2019 στη Ντόχα. Η Ελένη Αρτυματά κατέκτησε παράλληλα το αργυρό μετάλλιο στα 400μ, ενώ χάλκινο μετάλλιο πήραν και οι Ναταλία Ευαγγελίδου (800μ) και Χρυστάλλα Χατζηπολυδώρου (3000 στήπλ).

Οι επιτυχίες των αθλητριών και αθλητών μας και σε αυτούς τους διεθνείς αγώνες, αποδεικνύουν για μια ακόμη φορά ότι είναι καταλυτική και αποδοτική η στήριξη της Πολιτείας δια μέσου του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού.
Ο ΚΟΑ διαβεβαιώνει ότι σε στενή συνεργασία με την ΚΟΕΑΣ θα συνεχίσει μέσω των σχεδιασμών του να στηρίζει την πορεία των αθλητριών και αθλητών, με την προσδοκία για διάκριση στην Ολυμπιάδα  2020 στο Τόκιο.
Θερμά συγχαρητήρια στην ΚΟΕΑΣ, στους προπονητές και στις οικογένειες των αθλητριών και αθλητών.