Αποκλεισμός για Μάρκο

Ο Μάρκος Παγδατής προσπάθησε, προηγήθηκε στα σετ, αλλά ο Τσετσινάτο ανέτρεψε το αποτέλεσμα και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του τουρνουά στο Πεκίνο. Εφτά άσους, έναντι τριών ολοκλήρωσε τον αγώνα ο πρωταθλητής μας.

Ο Μάρκος πήρε το πρώτο σετ πάρα πολύ εύκολα. Μπήκε φουριόζος, έκανε τρία μπρέικ και το κατέκτησε με 6-1.

Η συνέχεια ήταν διαφορετική. Οι δυο αντισφαιριστές κρατούσαν το σερβίς τους, ο Ιταλός έκανε το μπρέικ στο 16ο γκέιμ, πήρε με… σκούπα το επόμενο και ισοφάρισε με σκορ 6-4.

Ακριβώς ίδια ήταν η εξέλιξη του τελευταίου σετ. Ο Μάρκος έχασε το 28ο γκέιμ και ενώ το σκορ ήταν 4-4, έδωσε την ευκαιρία στον Τσετσινάτο να κερδίσει τον αγώνα και την… άρπαξε από τα μαλλιά. Ο Ιταλός πήρε το τελευταίο γκέιμ και μαζί την πρόκριση στον επόμενο γύρο.