Πήρε το μάθημά του ο Ναδάλ!

Ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο πήρε τη νίκη με 4-6, 6-3, 6-2, 6-2 σε συνολικά 3 ώρες και 42 λεπτά και προκρίθηκε στα ημιτελικά της κορυφαίας χωμάτινης διοργάνωσης για 11η φορά στην καριέρα του.

Είναι μόλις ο τρίτος παίκτης στην ιστορία, μετά τους Ρότζερ Φέντερερ και Τζίίμι Κόνορς, που το καταφέρνει αυτό σε ένα Grand Slam.

O 25χρονος Αργεντινός έκανε... τρελή εμφάνιση χθες και έσπασε το σερί των 37 σερί κερδισμένων σετ του Ράφα στο Παρίσι. Όταν, μάλιστα, έγινε η πρώτη διακοπή του αγώνα (λόγω βροχής), ήταν μπροστά στο σκορ με 3-2 και είχε τις μπάλες στα χέρια του!

Ο Ναδάλ, ωστόσο, επέστρεψε πολύ δυνατός και στη δεύτερη διακοπή είχε το σερβίς στο 5-3, έχοντας πάρει το προβάδισμα με 30-15.

Σήμερα, λοιπόν, με τις καιρικές συνθήκες να ευνοούν το παιχνίδι του, ξεκίνησε με σερί 10-1 και όχι μόνο πήρε το σετ, αλλά σημείωσε και το 2-0 στο τρίτο!

Καταλαβαίνετε, δηλαδή, πόσο δύσκολο έγινε το έργο του Σβαρτσμαν, που είδε απέναντί του έναν σούπερ Ράφα να τον πυροβολεί από παντού, κυρίως με το εκπληκτικό forehand του!

Είναι πραγματικά απίστευτος στο χώμα ο 32χρονος Ισπανός και θα μιλάμε για θαύμα αν βρεθεί κάποιος να του κόψει τον δρόμο προς τον 11ο τίτλο του στο Παρίσι!

Στο τέταρτο σετ ο τενίστας από τη Μαγιόρκα πέρασε με συνοπτικές διαδικασίες στη θέση του οδηγού σημειώνοντας δύο μπρέικ και έκλεισε τελικά τον αγώνα με 6-2. Έστω και αν τον παίδεψε λίγο ο μικρόσωμος Αργεντινός στο τελευταίο γκέιμ, απειλώντας τρεις φορές με μπρέικ...

Στον 27ο Grand Slam ημιτελικό του, ο Ράφα θα βρει απέναντί του έναν εκ των Μάριν Τσίλιτς, Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο, οι οποίοι δίνουν σκληρή μάχη για την πρόκριση..

Σε εξαιρετική κατάσταση και οι δύο, ωστόσο ακόμα και αν ξεπεράσουν τους εαυτούς τους δεν ξέρουμε αν αυτό θα είναι αρκετό για να λυγίσουν τον Ναδάλ!