Μεγάλη ανατροπή από την Σάκκαρη!

Η Μαρία Σάκκαρη έκανε μεγάλη ανατροπή σε βάρος της Μπερνάρντα Πέρα και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του US Open για τρίτη φορά στην καριέρα της.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 2-6, 6-4, 6-2 σε 1 ώρα και 45 λεπτά και θα παίξει στη συνέχεια με μια ακόμα Αμερικανίδα: τη νικήτρια του αγώνα Σκοτ-Ανισίμοβα.

Αν τα πράγματα κυλήσουν... ομαλά, τότε ενδέχεται να συναντήσει στη φάση των «16» τη μεγάλη Σερένα Γουίλιαμς.

Η Μαρία ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι και έχοντας σοβαρά προβλήματα στο σερβίς της, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-4. Η διαφορά παρέμεινε μέχρι το τέλος του σετ και έτσι η 26χρονη Αμερικανίδα μπήκε στη θέση του οδηγού.

Μετά, όμως, τα δύο μπρέικ πόιντ που κατάφερε να σβήσει στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, η Μαρία άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς και «χτύπησε» στο πιο κρίσιμο σημείο του σετ: έκανε το πρώτο της μπρέικ στο 4-3 και σέρβιρε με επιτυχία στη συνέχεια για την ισοφάριση.

Το μομέντουμ ήταν πλέον στην πλευρά της 24χρονης Ελληνίδας, ωστόσο τα πράγματα πήραν ανέλπιστη τροπή, όταν η Πέρα προηγήθηκε με 0-40 στο 1-2. Η Μαρία, όμως, όχι μόνο μπόρεσε να μείνει όρθια, αλλά και με δύο μπρέικ στη σειρά έφτασε στην πανηγυρική πρόκριση.