Η μεγάλη απόδραση του Ναδάλ!

Ο Ράφα Ναδάλ έκανε τεράστια ανατροπή κόντρα στον Ντένις Σαποβάλοφ και πέρασε στην οκτάδα του Masters της Ρώμης, αφού πρώτα χρειάστηκε να σβήσει και δύο ματς πόιντ του αντιπάλου του!

Μετά από μια φοβερή μάχη 3.5 ωρών, ο θρυλικός Ισπανός πήρε τη νίκη με 3-6, 6-4, 7-6(3) και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης για 16η φορά σε 17 εμφανίσεις. Εκεί θα περιμένει τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Σάσα Ζβέρεφ, από τον οποίο ηττήθηκε στη Μαδρίτη, και τον Κέι Νισικόρι.

Ο 22χρονος Καναδός (Νο.14), πάντως, έχασε την ευκαιρία της ζωής του, καθώς προηγήθηκε με 0-3 στο δεύτερο σετ και είχε μπρέικ πόιντ για το 0-4, ενώ δέχτηκε μπρέικ στο επόμενο γκέιμ παρότι ήταν μπροστά με 40-0.

Ο Ράφα, ωστόσο, δεν αφήνει αυτά τα «δώρα» να πάνε χαμένα και με πέντε γκέιμ στη σειρά προηγήθηκε με 5-3, για να φέρει τελικά το ματς στα ίσα όταν πήρε τις μπάλες στο 5-4.

Ακολούθησε το δραματικό τρίτο σετ, όπου μετά από μια ανταλλαγή μπρέικ ο Σαποβάλοφ βρέθηκε... στα σχοινιά, έχοντας να αντιμετωπίσει τρία μπρέικ πόιντ του Ράφα στο 5-5. Όχι μόνο, όμως, έμεινε όρθιος, αλλά και βρέθηκε με δύο φορές με ματς πόιντ στο επόμενο γκέιμ (5-6).

Τελικά ο Ναδάλ ξέφυγε από τον «γκρεμό», έστειλε το σετ σε τάι μπρέικ και εκεί μίλησε η εμπειρία, αλλά και η ψυχραιμία του. Η αλήθεια, πάντως, είναι ότι εξακολουθεί να δείχνει ευάλωτος στην αγαπημένη του επιφάνεια και αυτό σίγουρα δεν είναι θετικό μήνυμα εν όψει Roland Garros.

Στην οκτάδα πέρασε και ο Αργεντινός qualifier Φεδερίκο Ντελμπόνις, που μετά τους Καρέν Χατσάνοφ και Νταβίντ Γκοφέν, σταμάτησε και τον Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ! Επικράτησε με 7-6(3), 6-1 και θα παίξει τώρα με τον Ράιλι Οπέλκα στον πρώτο Masters προημιτελικό του.

Έχουμε, λοιπόν, Τζόκοβιτς-Τσιτσιπάς, Ντελμπόνις-Οπέλκα, Ζβέρεφ ή Νισικόρι-Ναδάλ και Τιμ ή Σονέγκο-Μπαουτίστα ή Ρούμπλεφ.