Κύργιος: Σπάσιμο ρακέτας, βρισιές, απίθανοι πόντοι

Ο Νικ Κύργιος αποκλείστηκε από τον Μπόρνα Τσόριτς σ' ένα ματς που τα είχε όλα. Απίθανο no-look πόντο από τον Ελληνοαυστραλό, σπάσιμο ρακέτας δύο φορές, βρισιές με θεατή και συμβολική ακινησία στον τελευταίο του Κροάτη.

Η πορεία του Νικ Κύργιου στο Miami Open 2019 σταμάτησε στον τέταρτο γύρο, καθώς αποκλείστηκε από τον Μπόρνα Τσόριτς με 2-1 σετ (4-6 6-3 6-2). Η αναμέτρηση είχε σόου αγωνιστικό και... εξωαγωνιστικό από τον Ελληνοαυστραλό τενίστα.

Στο πρώτο σκέλος, ο 23χρονος τενίστας - παρά το προβάδισμα που είχε πάρει από νωρίς ο Κροάτης αντίπαλός του - πέτυχε έναν απίθανο no-look πόντο, αφήνοντας άφωνους τους θεατές.

Κι όμως ο Κύργιος πήρε το πρώτο σετ! Στο δεύτερο δεν μπορούσε να ελέγξει τον εαυτό του. Ξεκίνησε να διαμαρτύρεται σε έντονο ύφος προς τον διαιτητή, ενώ έσπασε επιδεικτικά τη ρακέτα του. Πήρε έτσι την πρώτη προειδοποίηση.

Η δεύτερη δεν άργησε να έλθει! Άλλωστε, πριν από λίγες ημέρες ήλθε σε λεκτική αντιπαράθεση με θεατή που τον αποδοκίμασε κατά τη νίκη του επί του Ντούσαν Λάγιοβιτς. "Δεν έχεις να κάνεις κάτι άλλο Κυριακή βράδυ;" ήταν τότε χαρακτηριστική ατάκα του.

Αυτή τη φορά επιτέθηκε ξανά σε οπαδό που τον αποδοκίμαζε - διαφορετικό από αυτόν που βλέπετε στο ανωτέρω video με τη φανέλα των Boston Celtics - και τον έβρισε: "Άντε γαμ...". Πριν τον βρίσει, έσπασε, μάλιστα, για δεύτερη φορά τη ρακέτα του.

"Πλήρωσαν χρήματα για να με δουν να παίζω και ούρλιαζαν, λέγοντας αηδίες. Δεν θα τ' ανεχτώ. Έπαιξα δύο ώρες και είκοσι λεπτά και ο θεατής έλεγε: "Παίξε λίγο τένις". Τον έβρισα. Του είπα "άντε γαμ...". Ίσως να μην έπρεπε, αλλά πάνω στην ένταση της στιγμής δεν μπορείς ν' ακούς αυτά τα πράγματα", εξήγησε μετά το τέλος του ματς.

Η δεύτερη προειδοποίηση σήμαινε πέναλτι και πόντο για τον Τσόριτς. Αλλά το σόου δεν τελειώνει εδώ. Ο Κύργιος έμεινε συμβολικά ακίνητος στον τελευταίο νικητήριο πόντο του Μπόρνα Τσόριτς. Μάλιστα, στο τέλος χειροκρότησε τον διαιτητή ειρωνικά και του είπε απευθυνόμενος σε ειρωνικό ύφος "καλή δουλειά".