Η Σάκκαρη... ταπείνωσε την Σαράποβα

Η Μαρία Σάκκαρη επιβλήθηκε της Μαρίας Σαράποβα σε φιλικό προετοιμασίας πριν την έναρξη του Γουίμπλεντον, που έγινε στο Ηurlingham Club, στο τουρνουά επίδειξης Aspall Tennis Classic το οποίο διεξάγεται για 25η συνεχή σεζόν.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ήταν εντυπωσιακή και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο γρασίδι, απέναντι μάλιστα σε μια πολύ επικίνδυνη αντίπαλο. Η Μαρία επικράτησε της… συνονόματής της, Μαρίας Σαράποβα, στα δυο σετ. Πιο συγκεκριμένα, μετά από 1 ώρα και 42 λεπτά αγώνα, το Νο36 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA υπερκέρασε το εμπόδιο του πρώην Νο1 στον κόσμο και κατόχου πέντε Grand Slam τίτλων με 7-5, 6-4 δείχνοντας πολύ καλά σημάδια στο παιχνίδι της. Η 31χρονη Ρωσίδα υπέστη την πρώτη της ήττα στο γρασίδι για φέτος, στο παρθενικό της ματς σε αυτήν την επιφάνεια, με την Σάκκαρη να ξεπερνάει τις δυο διαδοχικές ήττες που είχε μέχρι στιγμής στην grass court season και να κάνει εξαιρετική εμφάνιση, λίγες μέρες πριν την έναρξη του Γουίμπλεντον.

Από: Gazzetta.gr