Έκπληξη μεγατόνων με Ανισίμοβα στο Ρολάντ Γκαρός!

Μια 17χρονη Αμερικανίδα φέρνει τα πάνω-κάτω στο Ρολάν Γκαρός. Η Αμάντα Ανισίμοβα βρέθηκε από τα προκριματικά στο κυρίως ταμπλό του ιστορικού γκραν σλαμ κι αφού απέκλεισε διαδοχικά τη Γαλλίδα Αρμονί Ταν, την Λευκορωσίδα Αρίνα Σαμπαλένκα (νο 11), την Ρουμάνα Ίρινα Μπέγκου και την Ισπανίδα Αλιόνα Μπολσόβα Ζαντοΐνοβ, έφτασε στα προημιτελικά απέναντι στην Σιμόνα Χάλεπ, πρώην νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, τώρα νο 3 και περσινή μεγάλη θριαμβεύτρια του τουρνουά, αλλά και από τα φαβορί φέτος, ιδιαίτερα από την στιγμή που αποκλείστηκαν η -κορυφαία του κόσμου- Ναόμι Οσάκα και το νο 2 Καρολίνα Πλίσκοβα.

Η Ανισίμοβα από την αρχή μπήκε εντυπωσιακά, ήταν σαρωτική και «καθήλωσε» τη 27χρονη Ρουμάνα αντίπαλό της. Μάλιστα, πήρε το πρώτο σετ μέσα σε 28 λεπτά με 6-2 και στο δεύτερο προηγήθηκε 3-0 και 4-1. Τότε ήταν που η Χάλεπ έβγαλε αντίδραση και με ένα σερί ισοφάρισε σε 4-4. Ωστόσο η Ανισίμοβα έδειξε ψυχραιμία, έσπασε το σερβίς της Χάλεπ και πήρε σετ με 6-4 και τη νίκη μέσα σε 68 λεπτά!

Έτσι, προκρίθηκε με τρόπο πανηγυρικό στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της αναμέτρησης μεταξύ της συμπατριώτισσάς της, Μάντισον Κις (νο 14), και της Αυστραλέζας Άσλεϊ Μπάρτι (νο 8). Αξίζει να σημειωθεί πως, ό,τι κι αν γίνει στη συνέχεια, το Ρολάν Γκαρός θα έχει... πρωτάρα τροπαιούχο στις γυναίκες.

Η νεαρή Αμερικανίδα, νο 51 στον κόσμο, μετέχει για πρώτη φορά στη καριέρα της στο Ρολάν Γκαρός.