Καθάρισε στο «άψε-σβήσε» ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένος στο court για να συνεχίσει τον αγώνα του κόντρα στον Κάιλ Έντμουντ, ο οποίος διεκόπη χθες, και παίζοντας εξαιρετικό τένις για… πεντέμιση γκέιμς, πήρε την πρόκριση στο άψε-σβήσε…

Ο Έλληνας τενίστας δεν ήθελε να μπει σε περιπέτειες, εκμεταλλεύτηκε το προβάδισμα που είχε από χθες και “καθάρισε” τον Έντμουντ μετά από 25 λεπτά αγώνα την Πέμπτη στο Queen’s.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε τα τέσσερα από τα έξι γκέιμς που παίχτηκαν και ολοκλήρωσε με straight sets νίκη την δοκιμασία του για τον 1ο γύρο του Fever Tree Tennis Championships.

Μετά από 85 λεπτά αγώνα συνολικά, μεγάλη περιπέτεια, πολλές αναβολές και… επτά ματς πόιντς, το Νο1 του ταμπλό στο Λονδίνο επικράτησε με 6-3, 7-5 του Νο30 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ και πέρασε στους “16” του θεσμού.

Σε λίγη ώρα μάλιστα, περίπου στις 17:30GR, θα ριχτεί και πάλι στο court για να διεκδικήσει το εισιτήριο της “8αδας”, κόντρα στον Ζερεμί Σαρντί.

Ο Γάλλος έχει το πλεονέκτημα ότι τελείωσε μέσα σε μόλις μια ώρα την χθεσινή του αναμέτρηση (κόντρα στον Κουκούσκιν), και είναι φυσικό επόμενο πως είναι πιο ξεκούραστος.

Ο Στέφανος όμως έδειξε ότι διατηρεί υψηλά επίπεδα ενέργειας στο παιχνίδι του, παρά την ταλαιπωρία και είναι φυσικά το φαβορί για να προκριθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Aπό: tennis24.gr