Πέρασε στα ημιτελικά και θα συναντήσει τον Φέντερερ ο Ναδάλ!

Ο Ράφαελ Ναδάλ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και πέρασε στα ημιτελικά του Γουίμπλετον μετά τη νίκη του με 3-0 επί του Σαμ Κουέρι.

O αριστερόχειρας Ισπανός επικράτησε του 31χρονου Αμερικανού (Νο.65) με 7-5, 6-2, 6-2 σε 127 λεπτά και πέρασε στα ημιτελικά της διοργάνωσης για έβδομη φορά στην καριέρα του. Συνολικά έχει 32 προκρίσεις σε major ημιτελικούς!

Έκανε, λοιπόν, το χατίρι όλων των φίλων του τένις, που ονειρεύονταν από τότε που έγινε η κλήρωση του τουρνουά τη 40η μονομαχία του με τον αιώνιο αντίπαλο.

Όσο και αν ακούγεται περίεργο, μάλιστα, είναι η πρώτη φορά που οι δυο τους συναντιούνται στο Λονδίνο μετά από εκείνο τον επικό τελικό τους το 2008, όταν ο Ράφα είχε πάρει τη νίκη σε πέντε δραματικά σετ.

Έχουν βρεθεί άλλες δύο φορές εδώ, αμφότερες σε τελικούς (2006, 2007) και το τρόπαιο είχε σηκώσει ο Φέντερερ.

Στην τελευταία τους αναμέτρηση, στα ημιτελικά του Roland Garros, ο Ράφα είχε επικρατήσει στα τρία σετ, αλλά πριν από αυτό ο Ρότζερ μετρούσε πέντε διαδοχικές νίκες. Στο head to head η υπεροχή του Ναδάλ είναι ξεκάθαρη, καθώς προηγείται με 24-15.

Θεωρητικά, πάντως, στο χορτάρι ο Φεντ έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα, αν και ο Ναδάλ δείχνει να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για κατάκτηση του τρίτου του τίτλου στο Λονδίνο.

Η αγαπημένη του επιφάνεια είναι το χώμα, φυσικά, αλλά το γεγονός ότι έχει πάρει δύο major τίτλους στο γρασίδι λέει πολλά...

Σε ό,τι αφορά τον αγώνα με τον Κουέρι, όλα έγιναν πιο απλά όταν ο Ράφα κατάφερε να «δραπετεύσει» στο πρώτο σετ. Τότε που ανέλπιστα ο Αμερικανός, αφού πρώτα έσωσε τέσσερα σετ πόιντ του Ναδάλ στο 5-3, και το 5-4, έφερε το σετ στα ίσα (5-5).

Ο Ράφα, ωστόσο, απάντησε με νέο μπρέικ στη συνέχεια και παρότι απειλήθηκε ξανά όταν σέρβιρε δεύτερη φορά για το σετ, κατάφερε να γράψει το 1-0.

Ο Ισπανός πήρε, όπως και στο πρώτο σετ, νωρίς το προβάδισμα στο δεύτερο και αυτή τη φορά δεν άφησε τον Κουέρι να επιστρέψει, σβήνοντας τα δύο μπρέικ πόιντ του.

Με δεύτερο μπρέικ, μάλιστα, ξεκαθάρισε οριστικά τα πράγματα, αφού πήρε το σετ και δεν δυσκολεύτηκε να κλείσει εύκολα και τον αγώνα με περίπατο στο τρίτο.

Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία που δύο Ισπανοί περνούν στην τετράδα του Wimbledon και η πρώτη φορά μετά το 2007 που είναι εκεί μαζί οι Big 3. Τότε είχε πάρει τον τίτλο ο Φέντερερ, με νίκη στον τελικό επί του Ναδάλ.

Οι αναμετρήσεις Φέντερερ-Ναδάλ και Τζόκοβιτς-Μπαουτίστα θα γίνουν την Παρασκευή (12/7), με όλο τον τενιστικό κόσμο να περιμένει με κομμένη την ανάσα το 40o Fedal!