Βασιλιάς του Wimbledon ο Τζόκοβιτς μετά από 5 ώρες

Μετά από 4.55 ο Τζόκοβιτς κερδίζει με 3-2 σετ τον Φέντερερ και φτάνει τα 16 Grand Slam και τα 5 Wimbledon.

Στον μεγαλύτερο σε διάρκεια τελικό στο Wimbledon (4.55) ο Νόβακ Τζόκοβιτς κέρδισε με 7-6 (5), 1-6, 7-6 (4), 4-6, 13-12 (3) τον Ρότζερ Φέντερερ και έφτασε στα 16 Grand Slam.

Ο Σέρβος κέρδισε για 3η φορά σε τελικό τον Ελβετό, έγραψε ιστορία και έχει πλέον 5 τίτλους στο Wimbledon.

Στην κόψη του ξυραφιού!

Στο 1ο σετ που κράτησε 58' ο Τζόκοβιτς επικράτησε στο τάι μπρέικ απέναντι σ' ένα σπουδαίο Φέντερερ.

Ο Σέρβος εκμεταλλεύτηκε το μπάκχαντ του ενώ ο Ελβετός είχε 14-6 αβίαστα λάθη. Οι winners ήταν 21-14 για τον Φέντερερ ο οποίος αν και έφτασε κοντά στη νίκη στο τάι μπρέικ δεν τα κατάφερε.

Το σετ δεν είχε μπρέικ. Ο Φέντερερ έφτασε κοντά στο 3ο γκέιμ αλλά ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε σε 2-2. Ο Ελβετός είχε συνέχεια προβάδισμα και φτάσαμε στο 5-6. Ο Σέρβος κάνει love game και ισοφαρίζει σε 6-6.

Εκεί ο Τζόκοβιτς κάνει μίνι μπρέικ στο 3-1 αλλά ο Ελβετός θα ανατρέψει την κατάσταση για να φτάσει στο 3-5! Ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε σε 5-5 και πήρε τελικά το τάι μπρέικ!

Πληρωμένη... απάντηση

Στο 2ο σετ ο Φέντερερ κάνει μπρέικ (1-0) και με δεύτερο μπρέικ θα φτάσει στο 3-0 με τον Τζόκοβιτς να έχει κερδίσει μόλις 4 πόντους. Συνεχίζει για το 4-0 αλλά ο "Νόλε" θα πάρει το 5ο γκέιμ και θα μειώσει σε 4-1.

Με τον 8ο άσο του στο παιχνίδι φτάνει στο 5-1 ο Ελβετός και στο 6-1. Το σετ διαρκεί 25'. Ο Φέντερερ έχει φτάσει στα 3/5 μπρέικ πόιντ και ο Τζόκοβιτς είναι ακόμη στο 0/0.

Στο ίδιο τάι μπρέικ... θεατές

Το 3ο σετ ανοίγει με γκέιμ για τον Φέντερερ και με τον Ελβετό να φτάνει με love game στο 2-1. Ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε σε 2-2 με δυναμική παρουσία στα ράλι αλλά ο Φέντερερ ανεβαίνει ακόμη και στο φιλέ για το 3-2.

Το 3-3 είναι γεγονός αλλά με love game ο Φέντερερ θα φτάσει στο 4-3 με τον "Βασιλιά" να φτάνει στους 10 άσους. Ο Φέντερερ είναι αυτός που φτάνει στο 5-4 αλλά με σπουδαία άμυνα ο Τζόκοβιτς θα φέρει το σετ στο 5-5.

Το 6-5 για τον Φέντερερ με love game. Με τον 100ο πόντο του θ' ανοίξει το 12ο γκέιμ ο Ελβετός αλλά ο Σέρβος θα πάρει το γκέιμ και θα οδηγηθούμε σε τάι μπρέικ.

Εκεί ο "Νόλε" θα κάνει το 3-0 και το 4-1 αφού ο Φέντερερ έχει 2 λάθη στο μπάκχαντ. Ο Σέρβος θα οδηγήσει στο 5-1 αλλά θα μειώσει σε 5-2 ο Ελβετός και σε 5-3 με χτύπημα βολέ.

Με τον 12ο άσο του θα μειώσει σε 5-4 από 5-1. Το 6-4 και το σετ είναι για τον Σέρβο.

Διαφορά... μπρέικ

Στο 4ο σετ το πρώτο γκέιμ πάει στον Σέρβο αλλά ισοφαρίζει ο Ελβετός. Νέα ισοπαλία (2-2) αλλά ο Φέντερερ με μπρέικ (4/7) θα προηγηθεί με 3-2! Με love game θα φτάσει στο 4-2 και με νέο μπρέικ θα κάνει το 5-2.

Ο Τζόκοβιτς με μπρέικ θα μειώσει σε 5-3. Είναι οι πρώτες ευκαιρίες και το πρώτο του μπρέικ μετά από 20 γκέιμ! Μειώνει σε 5-4 ο Σέρβος αλλά ο Ελβετός με love game θα οδηγήσει για πρώτη φορά μετά από το 2014 στο 5ο σετ τον τελικό!

Μετά από το 1-1 στο ξεκίνημα του 5ου σετ ο Σέρβος κρατάει το σερβίς του για το 2-1. Ο Τζόκοβιτς έχει ευκαιρίες για μπρέικ αλλά ο Φέντερερ κρατάει και ισοφαρίζει σε 2-2! Κρατάει το σερβίς ο Τζόκοβιτς για το 3-2 και στο πιο κατάλληλο σημείο έφτασε στο μπρέικ και στο 4-2.

Ο Φέντερερ "απαντά" με μπρέικ για το 4-3 και με τον 17ο άσο του ισοφαρίζει σε 4-4! Μετά από 3.42 ο Τζόκοβιτς θα προηγηθεί με 5-4 και ο Φέντερερ θα ισοφαρίσει για το 5-5.

Το 6-5 θα έρθει από τον Τζόκοβιτς αλλά ο επικός Φέντερερ θα ισοφαρίσει σε 6-6! Ο Σέρβος σε 4 ώρες αγώνα θα προηγηθεί με 7-6 αλλά πάλι ο Ελβετός θα κάνει το 7-7 με 2 άσους. Ο Φέντερερ φτάνει σε νέο μπρέικ για το 8-7 και με μπρέικ ο Τζόκοβιτς θα κάνει το 8-8 και το 9-8!

Ο Ελβετός αντέχει για το 9-9 αλλά ο Σέρβος θα κάνει το 10-9. Ο Φέντερερ με σερβίς θα ισοφαρίσει εκ νέου σε 10-10 και το 11-10 είναι για τον "Νόλε". Ξανά ο Φέντερερ θα κάνει το θαύμα του (11-11) και αφού "σβήσει" το μπρέικ ποιντ του αντιπάλου του ο Τζόκοβιτς θα προηγηθεί με 12-11.

Με άσο ο Φέντερερ θα κάνει το 12-12 και γράφει ιστορία αφού είναι ο μεγαλύτερος σε διάρκεια τελικός στο Wimbledon. Στο τάι μπρέικ κερδίζει με 7-3 και κατακτά το τρόπαιο!