Ιδανική η πρεμιέρα της Ελλάδας στο Davis Cup

Εξαιρετικό ήταν το ντεμπούτο της Εθνικής ομάδας τένις των ανδρών. Η τετράδα της Εθνικής επικράτησε με 3-0 απέναντι στο Λουξεμβούργο και πήρε έτσι την πρώτη της νίκη στον πρώτο όμιλο της τρίτης κατηγορίας της Ευρωαφρικανικής Ζώνης στο Davis Cup που φιλοξενείται στο Τατόι.

Η σημαντικότερη νίκη της ημέρας ήρθε στον πρώτο κιόλα αγώνα. Ο Μιχάλης Περβολαράκης βρέθηκε να χάνει από τον Ούγκο Νάστασι, όμως έκανε την ανατροπή και χάρισε στη χώρα μας το προβάδισμα στο σκορ. Το πρώτο σετ ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη με τον 26χρονο αθλητή από το Λουξεμβούργο να προηγείται με 1-3 και 3-5, όμως ο Περβολαράκης κατάφερε να στείλει το σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Νάστασι κατάφερε να το κατακτήσει και να κάνει το 1-0 στα σετ με 7-6 (5).

Από εκεί και πέρα ο Μιχάλης Περβολαράκης κυριάρχησε απόλυτα στο κορτ. Ο 23χρονος τενίστας (Νο462) ανέβασε την απόδοσή του, πήρε ορισμένους πόντους που ανάγκασαν τον Στέφανο Τσιτσιπά να σηκωθεί και να τον χειροκροτήσει και έκανε την μεγάλη ανατροπή παίρνοντας την νίκη με 6-7 (5), 6-3, 6-1

Στο δεύτερο αγώνα της ημέρας ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε μία καλή προπόνηση απέναντι στον Τομ Ντίντριχ. Ο "Στεφ" ήταν εξαιρετικός, χρειάστηκε μόλις 48 λεπτά για να πάρει τη νίκη με 6-1, 6-0 επιβεβαιώνοντας την κλάση του. Είναι χαρακτηριστικό πως στα δύο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε μόλις επτά πόντους στο σερβίς του, ενώ έκανε τρία break στο σερβίς του αντιπάλου του. Με αυτή την νίκη ουσιαστικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς τελείωσε την υπόθεση νίκη για την ελληνική ομάδα.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα από τη νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά.

Έτσι, ο αγώνας στο διπλό απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Εκεί οι Μάρκος Καλοβελώνης και Πέτρος Τσιτσιπάς αντιμετώπισαν τους Κρις Ρόντες και Κριστόφ Τολ.  Παρ' όλα αυτά το ελληνικό δίδυμο κατάφερε να πάρει τη νίκη. Ο Μάρκος Καλοβελώνης και ο Πέτρος Τσιτσιπάς επικράτησαν με 6-4, 7-5 επί των αντιπάλων τους από το Λουξεμβούργο και έτσι η Ελλάδα επικράτησε συνολικά με 3-0.

Από: sport24.gr