Νίκη στο Laver Cup για Τσιτσιπά

Στην πρώτη του εμφάνιση στο Laver Cup ο Στέφανος Τσιτσιπάς για την Team Europe επικράτησε με 2-1 σετ (6-2, 1-6, 10-7) του Τέιλορ Φρίτζ στο τάι μπρέικ και έβαλε μπροστά στο σκορ (2-1) την ομάδα των Ναδάλ και Φέντερερ.

Ο Έλληνας τενίστας ήταν εξαιρετικός στο 1ο σετ και έκανε δυο μπρέικ στον Φριζτ στο 1ο και στο 7ο γκέιμ και κέρδισε το πρώτο σετ με 6-2.

Στο δεύτερο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Φριτζ να κάνει δυο μπρέικ και να προηγείται 3-0 και να φτένει τελικά σε μια άνετη νίκη με 6-1.

Στο super tie-break ο Τσιτσιπάς κατάφερε να πάρει τους τους κρίσιμους πόντους και να επικρατήσει με 10-7, κερδίζοντας τους 5 από τους 6 τελευταίους πόντους του αγώνα.

Χάρη στη νίκη του Τσιτσιπά, η Team Europe πήρε και πάλι το προβάδισμα απέναντι στην Team World με 2-1.

Από: sport24.gr