Δεν τα κατάφερε ο Τσιτσιπάς κόντρα στον Μεντβέντεφ

O Ντανίλ Μεντβέντεφ πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Masters της Σαγκάης με 2-0 ( (7-6, 6-4)) σετ απέναντι στον Έλληνα Στέφανο Τσιτσιπά. Ο Ρώσος, επιβεβαίωσε ότι είναι ο κακός δαίμονας του Τσιτσιπά, αφού τον νίκησε για 5η φορά σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ο Τσιτσιπάς αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του Masters της Σαγκάης, από το νούμερο 4 στον κόσμο, ενώ μία ημέρα προηγουμένος ο Ελλαδίτης τενίστας κέρδισε το νούμερο ένα Τζόκοβιτς.

Το ταξίδι του Έλληνα τενίστα τελείωσε άδοξα στην Κίνα, μιας και ο αντίπαλος του ήταν αλάνθαστος και ανώτερος καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Καρφί από τον Μεντβέντεβ, που παίρνει το game, το σετ (5-7) και το ματς με 0-2 σετ

Πολύ κακή επιστροφή του Τσιτσιπά, κάνει το break ο Μεντβέντεβ, με τον δεύτερο να ζητά στήριιξη από το κοινό

Κάνει το break ο Τσιτσιπάς και ισοφάριζει σε 5-5!

Καλό σερβίς από τον Τσιτσιπά, παίρνει το game και μειωνει σε 4-5

3-5 για τον Ντανίλ Μεντβέντεφ με το έργο του Τσιτσιπά να γίνεται ακόμη πιο δύσκολο

Άσσος τώρα από τον Τσιτσιπά, που μειώνει σε 3-4 game

Άσσος για τον Μεντβέντεβ, που παίρνει το game και κάνει το 2-4

2-3 μειώνει ο Στέφανος, η αγωνία στο πρόσωπο ζωγραφισμένη από τον πατέρα και προπονητή του Απόστολο

Άσσος από τον Μεντβέντεβ που παίρνει εύκολα το 4ο game και κάνει το 1-3

Νέο απίθανο χτύπημα από τον Μεντβέντεβ, που σπάει το σερβίς του Τσιτσιπά και κάνει το 1-2

Ισοφαρίζει σε 1-1 ο Μεντβέντεβ

Το πρώτο game του δεύτερου σετ πάει στον Τσιτσιπά

12:39 Αρχίζει το δεύτερο σετ

12:36 Κερδίζει το πρώτο σετ ο Ντανίλ Μεντβέντεβ και 0-1 μέσα από τη διαδικασία του tie-Break (6-7)

6-6 και απίστευτο game από τον Τσιτσιπά, πολύ όμορφο παιχνίδι μέχρι στιγμής και tie-Break στο πρώτο σετ

Δυνατό σερβίς από τον Μεντβέντεβ, παίρνει το game και κάνει το 5-6

5-5 για τον Τσιτσιπά με το μπαλάκι να φτάνει τα 210 χιλιόμετρα την ώρα - όπως φάνηκε στον πίνακα

Ισοφαρίζει σε 1-1 ο Στέφανος

Το πρώτο game πάει στον Μεντβέντεφ - Έκανε λάθος ο Τσιτσιπάς στην τελευταία εκτίμηση

11:45 Αρχίζει ο αγώνας

Ο νικητής του αγώνα θα αντιμετωπίσει τον νικητή του άλλου ημιτελικού Μπερετίνι - Ζβέρεβ

Στα προημιτελικά ο Μεντβέντεβ επικράτησε με 2-0 σετ του Φάμπιο Φονίνι

Στα προημιτελικά ο Τσιτσιπάς απέκλεισε τον Νόβακ Τζόκοβιτς με 2-1 σετ

Πρόκειται για τον ημιτελικό του ATP Masters 1000 Rolex Shanghai, που διεξάγεται στην Κίνα