Πρόκριση ξανά με ανατροπή και τώρα Φέντερερ στους «4» για Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έμεινε και πάλι πίσω με σετ, όμως είχε τις απαντήσεις που χρειαζόταν, για όλα τα προβλήματα που του έθεσε ο Φίλιπ Κραϊνοβιτς και πήρε εν τέλει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Swiss Indoor Basel, όπου θα παίξει το Σάββατο κόντρα στον Ρότζερ Φέντερερ…

Τι κι αν βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ για δεύτερη διαδοχική ημέρα ;

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέδειξε για ακόμη μια φορά, πως είναι πολύ σκληρός γα να πεθάνει και με νίκη-ανατροπή σε βάρος του Φίλιπ Κραϊνοβιτς, προκρίθηκε για δεύτερη σερί χρονιά, στα ημιτελικά της Βασιλείας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έπαιξε πολύ ποιοτικό τένις από το 2ο σετ και έπειτα, κόντρα σε έναν πολύ επικίνδυνο αντίπαλο που φημίζεται για τις ικανότητές του στα indoor τουρνουά, παίρνοντας εν τέλει μια σημαντικότατη πρόκριση.

Χρειάστηκε 1 ώρα και 55 λεπτά για να κερδίσει τον Σέρβο, Νο46 τενίστα της παγκόσμιας κατάταξης της ΑΤΡ και το έκανε με απαράμιλλο στυλ, “σφραγίζοντας” τον σπουδαίο ημιτελικό του με τον Ρότζερ Φέντερερ!

Τελικό σκορ 3-6, 6-4, 6-4 για τον Τσιτσιπά, που θα αντιμετωπίσει για τρίτη φορά φέτος τον 38χρονο Ελβετό, θέλοντας να συνεχίσει την πορεία του προς την κατάκτηση του παρθενικού του τροπαίου σε τουρνουά της σειράς ΑΤΡ 500.

Στα του αγώνα, ο Στέφανος είχε σε πολύ καλύτερη ημέρα το 2ο σερβίς του, από ότι το είχε κόντρα στον Μπεράνκις και εκμεταλλευόμενος την ωριμότητά του όταν επέστρεφε μπάλες, έριξε στα σκοινιά τον Κραϊνοβιτς, καταφέρνοντας να τον κερδίσει.

Μόλις 12/24 πόντους κέρδισε ο Σέρβος πίσω από το 2ο σερβίς του, ενδεικτικό των καλών επιστροφών του Έλληνα αθλητή. Ειδικά στο 3ο σετ, ο Τσιτσιπάς εμφανίστηκε εντυπωσιακά ψύχραιμος, επέβαλλε τον ρυθμό του και “πλήγωσε” τον αντίπαλό του.

Και οι δυο τενίστες ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 3/6 ευκαιρίες για μπρέικ, με τον Στέφανο να είναι πιο ποιοτικός όμως στις κρίσιμες στιγμές και να κερδίζει έτσι αυτή την πολύ “κλειστή” μονομαχία.

Στον έτερο ημιτελικό, θα παίξουν οι Ρέιλι Όπελκα και Άλεξ Ντε Μινόρ. Ο Αμερικανός αρχικά, κέρδισε με 6-3, 3-6, 6-3 τον Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ, ενώ ο νεαρός Αυστραλός, απέκλεισε με 6-4, 7-6(4) τον Γιάν Λέναρντ Στρουφ.

Οι ημιτελικοί του Swiss Indoor Basel το Σάββατο (COSMOTE TV)
15:30GR Τσιτσιπάς – Φέντερερ
17:30GR Όπελκα – Ντε Μινόρ

Aπό: tennis24.gr