Μόχθησε για να κλείσει ραντεβού με τον Στέφανο στον τελικό ο Τζόκοβιτς!

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς χρειάστηκε να σώσει τρία ματς πόιντ για να κάμψει την αντίσταση του Γκαέλ Μονφίς και να περάσει στον τελικό του Ντουμπάι, όπου θα συναντήσει αύριο (17.00) τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο έχασε το πρώτο σετ, έμεινε πίσω με μπρέικ στο δεύτερο και έχανε με 3-6 στο τάι μπρέικ, όμως κατάφερε να επιστρέψει και να πάρει την πρόκριση με 2-6, 7-6(8), 6-1.

Ήταν, μάλιστα, η 17η νίκη του σε ισάριθμες συναντήσεις με τον υπερφορμαρισμένο Γάλλο (Νο.9), που έτρεχε σερί 12-0!

Ο Μονφίς είχε ισοπεδώσει τον Νόλε μέχρι τα μέσα του δεύτερου σετ, όταν προηγήθηκε με 1-3, αλλά στη συνέχεια ο Σέρβος άρχισε να ανεβάζει ταχύτητα.

Πήρε πίσω το μπρέικ και πίεσε τον αντίπαλό του τόσο στο 5-4, όσο και στο 6-5, όμως το σετ πήγε σε τάι μπρέικ.

Εκεί, μετά από συνεχείς ανταλλαγές μίνι μπρέικ, ο Μονφίς προηγήθηκε με 3-6, όμως... λύγισε από το άγχος.

Και, τελικά, ο Τζόκοβιτς εκμεταλλεύτηκε το όγδοο σετ πόιντ του και έφερε το ματς στα ίσα.

Με τον Γάλλο να αντιμετωπίζει, εκτός των άλλων, και πρόβλημα στο αριστερό πόδι, ήταν φανερό ότι ο Νόλε ήταν πλέον το φαβορί για τη νίκη.

Πράγματι, χωρίς κανένα πρόβλημα, έφτασε στην πρόκριση χάνοντας μόνο ένα γκέιμ, αφού ο Μονφίς είχε πολλά προβλήματα στην κίνησή του.

Ο Τζόκοβιτς θα διεκδικήσει, λοιπόν, αύριο τον δεύτερο φετινό του τίτλο και πάει στην αναμέτρηση του Τσιτσιπά με ένα σερί 17-0 τη φετινή σεζόν!

Στο head to head, πάντως, υπάρχει ισορροπία, καθώς σε τέσσερις αγώνες Νόβακ και Στέφανος έχουν από δύο νίκες.

Ο Στεφ, μάλιστα, τον έχει λυγίσει και τις δύο φορές που αναμετρήθηκαν σε outdoor σκληρή επιφάνεια (Τορόντο 2018, Σανγκάη 2019).

Ο Τζόκοβιτς είχε πάρει τη νίκη στη Μαδρίτη και το Παρίσι το 2019.

Στην Ντόχα, όπου υπάρχει δράση στις γυναίκες, θα παλέψουν για τον τίτλο οι Αρίνα Σαμπαλένκα και Πέτρα Κβίτοβα.

Η 21χρονη Λευκορωσίδα άφησε εκτός με 6-4, 6-3 τη Σβετλάνα Κουζνέτσοβα, ενώ η Κβίτοβα σταμάτησε με 6-4, 2-6, 6-4 την Άσλεϊ Μπάρτι, Νο.1 στον κόσμο.

Πηγή: sdna.gr