Καλός ο Στέφανος, ανίκητος ο Τζόκοβιτς...

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε ό,τι μπορούσε απέναντι στον κορυφαίο τενίστα του κόσμου, όμως ο Νόβακ Τζόκοβτις αυτή την περίοδο... δεν παίζεται και κέρδισε τον Έλληνα παίκτη στον τελικό του Ντουμπάι (2-0 σετ) κατακτώντας και αυτό το τρόπαιο.

Ο ασταμάτητος Σέρβος επικράτησε με 6-3, 6-4 σε 77 λεπτά και πανηγύρισε τον 79ο τίτλο της καριέρας του. Έχει, μάλιστα, φέτος 18 νίκες σε ισάριθμους αγώνες, έχοντας ήδη πανηγυρίσει δύο προσωπικούς τίτλους, αλλά και το ATP Cup με τη Σερβία!

Ο Στέφανος, λοιπόν, θα έπρεπε να ξεπεράσει τον εαυτό του για να τα καταφέρει, να εκμεταλλευτεί κάθε ευκαιρία του και να σερβίρει όσο το δυνατόν καλύτερα.

Πολλές ευκαιρίες δεν του παρουσιάστηκαν, αλλά το βασικό είναι ότι δεν μπορούσε να ποντάρει στο δεύτερο σερβίς του, πίσω από το οποίο πήρε 4 από τους 17 πόντους.

Ο Νόλε, από τους καλύτερους returners στο άθλημα, δεν έχασε την ευκαιρία να επιτεθεί και να κάνει τελικά αυτό που χρειαζόταν για να φτάσει στη νίκη.

Πηγή: Sdna.gr