Πρόωρο τέλος στο US Open για Τσιτσιπά

Πρόωρα ήρθε το τέλος της φετινής πορείας του Στέφανου Τσιτσιπά στο Αμερικανικό Όπεν.

Το πρόωρα αφορά φυσικά τις προσδοκίες που υπήρχαν μετά τις εκπληκτικές εμφανίσεις του Έλληνα τενίστα στα τουρνουά προετοιμασίας του US Open, που τον “εκτόξευσαν” στο Νο15 της παγκόσμιας κατάταξης.

Οι αφόρητες συνθήκες καύσωνα και υγρασίας που δημιούργησαν ένα εκρηκτικό μείγμα επηρέασαν πάρα πολύ την απόδοση του 20χρονου πρωταθλητή ματς που δεν βρήκε, ουσιαστικά, ρυθμό σε κανένα σημείο του αγώνα του κόντρα στον Ντανιήλ Μεντβέντεφ από τον οποίο ηττήθηκε με 6-4, 6-3, 4-6, 6-3.

Ένας αποκλεισμός που ήρθε κάπως άδοξα για τον Στέφανο που είχε το μομέντουμ για μια πιο καλή πορεία στη Νέα Υόρκη αλλά στο τένις δεν παίζεις…μόνος σου και ο Μεντβέντεφ ήταν πολύ πιο έτοιμος να αντιμετωπίσει τις απάνθρωπες καιρικές συνθήκες για τένις και να πάρει στο τέλος δίκαια τη νίκη.

Και πάλι, αυτή ήταν η καλύτερη πορεία του Τσιτσιπά στο Αμερικανικό Όπεν παίρνοντας την πρώτη του νίκη σε βασικό ταμπλό και στο Flushing Meadows!

Πάρα πολλά αβίαστα λάθη, παντελής έλλειψη ρυθμού στο σερβίς και στις επιστροφές συνέθεσαν το παζλ της εμφάνισης του Τσιτσιπά που, ειδικά στα πρώτα δυόμιση σετ ήταν αγνώριστος μένοντας πίσω με 2-0 σετ και 4-2 στο τρίτο!

Εκεί, επιχείρησε να κάνει μια μεγάλη ανατροπή αυξάνοντας λίγο την απόδοσή του και κυρίως μεταφέροντας άγχος και νεύρα στην πλευρά του νεαρού Ρώσου που είδε τη νίκη να ξεγλιστρά από τα χέρια του όταν έχασε τέσσερα σερί games και τελικά το τρίτο σετ με τον Στέφανο να μειώνει σε 2-1 και να μένει στο κόλπο του ματς!

Δυστυχώς, όμως, η ουσιαστική αγωνιστική ανάκαμψη δεν ήρθε ούτε τότε για τον πρωταθλητή ματς και δις φιναλίστ σε τουρνουά ATP φέτος.

Ο Μεντβέντεφ που δεν έπαιξε κάτι τρομερό, ήταν όμως ψύχραιμος στις επιλογές του και πιο ισορροπημένος ψυχολογικά απ’ότι συνήθως, δεν πανικοβλήθηκε και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα νέα λάθη του Τσιτσιπά για να κλείσει τον αγώνα ελεγχόμενα στο τέταρτο σετ.

Σχεδόν όλοι οι αγώνες του πρωινού προγράμματος της Τρίτης και της Τετάρτης έχουν εξελιχθεί σε “τεστ αντοχής” για τους συμμετέχοντες και αυτή η παράμετρος παίζει οπωσδήποτε τον ρόλο της το τελευταίο διήμερο στη Νέα Υόρκη.

Εκεί, ο Στεφ υστέρησε και μαζί ήρθε μια συνολικά κακή μέρα και μια δίκαιη ήττα που δεν “αμαυρώνει” στο ελάχιστο μια ασύλληπτη σεζόν για τον ίδιο…

Επιστροφή στον τρίτο γύρο του Αμερικανικού Όπεν έκανε και φέτος ο Μπόρνα Τσόριτς που επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Καρμπάγιες Μπαένια και θα είναι ο αντίπαλος του Μεντβέντεφ στους “32”.

Από: tennis24.gr