Πέρασε στα ημιτελικά η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη λύγισε στα τρία σετ την Ίρινα Καμέλια Μπέγκου και έκλεισε θέση στην τετράδα του Korea Open.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια (Νο.32) επικράτησε με 6-3, 4-6, 6-4 σε 2 ώρες και 46 λεπτά και θα μονομαχήσει με την Κίκι Μπέρτενς για την πρόκριση στον τελικό του International event της WTA.

H 26χρονη Ολλανδέζα, Νο.12 στον κόσμο, άφησε έξω με 3-6, 6-3, 6-0 την Εβγκένια Ροντίνα και συνεχίζει την πορεία προς κατάκτηση του έκτου τίτλου της καριέρας της.

Όπως καταλαβαίνετε δεν θα είναι εύκολο το έργο της Μαρίας, που θα αγωνιστεί σε ημιτελική φάση για τρίτη φορά φέτος...

Δεν ήταν, φυσικά, εύκολο το έργο της ούτε κόντρα στη Ρουμάνα Μπέγκου (Νο.55), που αφού έφερε το ματς στα ίσα είχε την ευκαιρία να μπει γρήγορα στη θέση του οδηγού στο καθοριστικό σετ, όμως η Σάκκαρη έσβησε τρία μπρέικ πόιντ στο δεύτερο γκέιμ.

Το μπρέικ που ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα σημειώθηκε από τη Μαρία στο πέμπτο γκέιμ (3-2) και η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν δυσκολεύτηκε στη συνέχεια να κλείσει τον αγώνα.

Από: sdna.gr