Πέταξε στους «8» με Σάντσο και Ρόις από τα... παλιά!

«Χτύπησε» στο ξεκίνημα και στο φινάλε και έκλεισε ραντεβού για τα προημιτελικά η Ντόρτμουντ!

Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς νίκησε με 2-0 την Αϊντχόφεν στο «Βεστφάλεν» για τη ρεβάνς της φάσης των «16» του Champions League, σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκε νωρίς με τον Τζέιντον Σάντος και σφράγισε την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης με γκολ του Μάρκο Ρόις στο φινάλε.

Η κάθε ομάδα είχε το δικό της καλό ημίχρονο, με τους Γερμανούς να είναι ανώτεροι στο πρώτο με εξαιρετικό τον Μάλεν, ενώ στη μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν, με μεγαλύτερες στιγμές το δοκάρι του Λοσάνο στο 53ο λεπτό και την τεράστια ευκαιρία του Ντε Γιονγκ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, που δεν κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Το ματς:

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να περιμένει από τους παίκτες της Ντόρτμουντ ο Έντιν Τέρζιτς. Οι γηπεδούχοι με την ώθηση που δίνει η ατμόσφαιρα στο «Βεστφάλεν» μπήκαν πολύ δυνατά και στο 2’ ο Φίλκρουγκ είδε ωραία στην περιοχή τον Μπραντ, ο οποίος, όμως, κόπηκε και στη συνέχεια η μπάλα στρώθηκε στον Μάατσεν, που έκανε το σουτ, αλλά ο Μπενίτες του είπε «όχι» εντυπωσιακά. Οι Γερμανοί συνέχισαν να είναι ψηλά και στο επόμενο λεπτό (3’) άνοιξαν το σκορ! Η άμυνα της Αϊντχόφεν δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα, ο Μπραντ έστρωσε στον Σάντσο και εκείνος με υπέροχο σουτ εκτός περιοχής σκόραρε το 1-0.

Η Ντόρτμουντ έβρισκε εύκολα χώρους και στο 11’ κυκλοφόρησε γρήγορα την μπάλα, ο Μάλεν έστρωσε ωραία στον Φίλκρουγκ, ο οποίος όμως έκανε κακό τελείωμα. Στο 16’ η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία για να βρει και δεύτερο γκολ, όταν ο Μάλεν είδε τον Μπραντ στην περιοχή, που σούταρε αλλά ο Μπενίτες απέκρουσε, ο Μάλεν πήρε τον ριμπάουντ, όμως, ο τερματοφύλακας των Ολλανδών ήταν ξανά εκεί και έδιωξε σε κόρνερ.

Μπορεί το γκολ των γηπεδούχων να είχε πετύχει ο Σάντσο, αλλά η μόνιμη πηγή κινδύνων στην άμυνα των Ολλανδών ήταν ο Μάλεν, που πήρε προσπάθειες πάνω του και έψαχνε με συστηματικό τρόπο το γκολ. Όπως για παράδειγμα στη φάση του 27’ όταν ο Σάμπιτζερ πέρασε ωραία διαγώνια μπαλιά στον 25χρονο, που έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπενίτες.

Από εκείνο το σημείο και έως το 34’ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα και να γίνουν απειλητικοί: η προσπάθεια του Ντεστ στο 27’ δεν απείλησε, ενώ στο 31’ ο Μπακαγιόκο έκανε ωραία ενέργεια από τα δεξιά, συνέκλινε προς τα μέσα, με το σουτ που επιχείρησε να καταλήγει στην αγκαλιά του Κόμπελ.

Η Ντόρτμουντ κατάφερε να κρατήσει την μπάλα στα πόδια της, ρίχνοντας τον ρυθμό που προσπάθησε να ανεβάσει η Αϊντχόφεν και στο 40’ ο Μάλεν, που δεν σταμάτησε να είναι κινητικός, σούταρε από τα πλάγια, η μπάλα βρήκε στο πλαϊνό δίχτυ και έφυγε άουτ. Το πρώτο μέρος δεν επιφύλασσε κάποια άλλη στιγμή, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν με σκορ πρόκρισης στα αποδυτήρια χάρη στο γκολ του Σάντσο από νωρίς.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Πέτερς Μπος πέρασε στο παιχνίδι τον Λοσάνο στη θέση του Τιλ και αμέσως η Αϊντχόφεν έγινε πιο επιθετική. Μάλιστα, στο 53’ ο Μεξικανός βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και με σουτ-κεραυνό η μπάλα βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Κόμπελ. Τρία λεπτά αργότερα (56’) οι Ολλανδοί απείλησαν με την προσπάθεια του Μάουρο Τζούνιορ, με τον Κόμπελ να διώχνει σε κόρνερ. Στο 62’ ο Λοσάνο σύγκλινε και σούταρε μόλις πάτησε περιοχή, αλλά είδε την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο διάστημα της υπεροχής των φιλοξενούμενων ο Φίλκρουγκ στο 64’ έκανε την κεφαλιά από γλυκιά σέντρα του Μάλεν, αλλά ο Μπενίτες ήταν σε ετοιμότητα. Συνέχισε να πιέζει η Αϊντχόφεν και στο 68’ η προσπάθεια του Μπακαγιόκο μέσα από την περιοχή κόντραρε, με τους Γερμανούς να στέκονται τυχεροί σε αυτή τη φάση, ενώ ένα λεπτό αργότερα (69’) η κεφαλιά του Ντε Γιονγκ πέρασε άουτ. Οι παίκτες του Πέτερ Μπος είχαν βάλει στα σχοινιά εκείνους του Έντιν Τέρζιτς, με τον Μπακαγιόκο να ξαπλώνει στο έδαφος με εντυπωσιακό τρόπο τον Χούμελς στο 71’, αλλά ο Κόμπελ προχώρησε σε σωτήρια επέμβαση.

Ο Ντε Γιονγκ από πλεονεκτική θέση σπατάλησε μία καλή στιγμή για να σκοράρει στο 71’ ενώ δύο λεπτά αργότερα (73’) ο Σάντσο αποχώρησε με αναγκαστική αλλαγή και τη θέση του πήρε ο Ρόις. Μάλιστα, στο 77’ ο πολύπειρος Γερμανός μεσοεπιθετικός εκτέλεσε το φάουλ υποδειγματικά από τα δεξιά, ο Φίλκρουγκ με υπέροχο τελείωμα σημείωσε το 2-0, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε μετά από εξέταση του VAR για οφσάιντ.

Στο 80’ ο Λοσάνο έχασε σπατάλησε μεγάλη στιγμή, αλλά και να έβαζε το γκολ θα ακυρωνόταν αφού ήταν σε θέση οφσάιντ, ενώ η Αϊντχόφεν έπαιξε τα ρέστα της στο φινάλε για να στείλει το ματς στην παράταση, με τον Ντε Γιονγκ να χάνει τρομερή ευκαιρία στο 90+5’! Άψογο 1-2 του Πέπι με τον Ολλανδό, ο οποίος δεν κατάφερε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Έτσι, λίγα δευτερόλεπτα μετά τη μεγάλη στιγμή των Ολλανδών, ο Ρόις είπε «ευχαριστώ» στο λάθος που έκανε η άμυνα των φιλοξενούμενων, βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και σκόραρε το 2-0, με την Ντόρτμουντ να πανηγυρίζει με το τελευταίο σφύριγμα της λήξης την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League!

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Τσαν, Ζούλε, Χούμελς, Μάατσεν, Οζκάν, Ζάμπιτσερ, Σάντσο (75΄Ρόις), Μάλεν (70΄Αντεγιέμι), Μπραντ (58΄Ενμέτσα), Φίλκρουγκ.

Αϊντχόφεν (Πέτερ Μπος): Μπενίτες, Τέζε, Σούτεν, Μποσκάλι, Ντεστ, Τιλ (46΄Λοσάνο), Μάουρο Ζούνιορ (86΄Μπαμπάντι), Φίρμαν (82΄Πεπί), Μπακαγιόκο, Τίλμαν, Ντε Γιονγκ.

Πηγή: sport-fm.gr