ΑΕΚ-Πάφος FC 3-0: «Ξέσπασε» με τριάρα και μείωσε στο -1 από την κορυφή!

Η ΑΕΚ με πολύ καλή εμφάνιση ιδιαίτερα στο α’ ημίχρονο στο οποίο πέτυχε και τα τρία τέρματα, επικράτησε της Πάφου FC με 3-0 (Κβίντα 7’ αυτογκό, Σολ 17’, Πέρε Πονς 28’) και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Αυτή της η νίκη μείωσε την διαφορά από τον ΑΠΟΕΛ στον 1 βαθμό, ο οποίος αγωνίζεται αύριο με την Ανόρθωση ενώ αύξησε την ίδια στιγμή και την διαφορά από την 3η Ομόνοια στους 3 βαθμούς και στους 4 από τον 4ο Άρη. Τα 15 τέρματα έφτασε ο Ισπανός φορ της ΑΕΚ που είναι και ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος.

Εικόνα αγώνα:

Από πολύ νωρίς άνοιξε το σκορ στο ντέρμπι, με τον Κβίντα ουσιαστικά στο 7ο λεπτό να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της δικής του ομάδας, δίνοντας το προβάδισμα στην ΑΕΚ.

Δέκα λεπτά αργότερα η ομάδα της Λάρνακας βρήκε και δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Σολ με κεφαλιά να κερδίζει τον Ίβουσιτς για το 2-0.

Χωρίς και πάλι να είναι πολύ απειλητική η ΑΕΚ αλλά όντας πολύ ουσιαστική (όσες τελικές έκανε τις μετάτρεψε σε τέρμα(, ο Πέρε Πονς στο 28ο λεπτό ήρθε για να διαμορφώσει το 3-0 με φοβερό πλασέ στο «παραθυράκι» του Ίβουσιτς, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η Πάφος FC από την πλευρά της ήταν «σκιά» του καλού της εαυτού και δεν αντέδρασε σε κανένα σημείο του α’ ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο κάτι φάνηκε να αλλάζει, καθώς έβαλε μεγάλη πίεση στην ΑΕΚ και έχασε μέχρι το 55ο λεπτό δύο πολύ καλές στιγμές για να μειώσει. Αρχικά με τον Κβίντα, το σουτ του οποίου έσωσε με υπερένταση ο Πίριτς και στην συνέχεια με τον Τάνκοβιτς, το πλασέ του οποίου έσωσε πάνω στην γραμμή ο Ρομπέρζ.

Αφού δεν ήρθε η μείωση του σκορ μέχρι και το 60 λεπτό, κάπου φάνηκε και η πρόθεση του Καρσέδο να ξεκουράσει βασικούς ποδοσφαιριστές, με το μυαλό να βρίσκεται πολύ περισσότερο στον αγώνα του κυπέλλου στην Τετάρτη παρά στο παιχνίδι με την ΑΕΚ.

Η ομάδα της Λάρνακας με την σειρά της διαχειρίστηκε πολύ καλά το προβάδισμα που απέκτησε από το 28ο λεπτό, σημειώνοντας έτσι μια πολύ σημαντική νίκη, που την φέρνει στο -1 από την κορυφή της βαθμολογίας.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού (Καπτούμ 80’), Λέδες, Τόνγκια (Σάντσες 80’), Σολ (Λόπες 55’), Φαράζ (Ντίμερς 55’), Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Γκάμα (Ναούμ 64’), Πονς, Ρομπέρζ

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Μελούσο (Μπότσκαι 38’), Κβίντα, Γκολντάρ, Μπρούνο, Κανέ (Βαλακάρι 69’), Ζάιρο (Κοντρέρας 46’), Ρους (Μ. Δημητρίου 79’), Τάνκοβιτς (Ζάζα 69’), Ντράγκομιρ, Πέπε

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντιουνκού 68’ / Κανέ 33’

ΣΚΟΡΕΡ: Κβίντα 7’ (αυτογκόλ), Σολ 17’, Πέρε Πονς 28’