Με τη δύναμη της έδρας για το πρώτο βήμα

Η πρόβα τζενεράλε δεν ήταν επιτυχημένη για την Πάφο.

Κατ’ ακρίβεια, όσα συνέβησαν στην εκτός έδρας ήττα (3-0) από την ΑΕΚ στην Αρένα, και δη στο πρώτο ημίχρονο (τρία γκολ σε διάστημα 16 λεπτών), απαγορεύεται να συμβούν στον αποψινό πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου, κόντρα στον Απόλλωνα (18:00, Cablenet, live SPORTIME).

Οι εκτός έδρας προκρίσεις με μηδέν παθητικό επί των Ολυμπιακού (1-0) και Νέας Σαλαμίνας (5-0) έφεραν τους «γαλάζιους» με αψεγάδιαστο απολογισμό στο κατώφλι του τελικού της διοργάνωσης, για δεύτερη χρονιά στη σειρά.

Όπως και την περασμένη σεζόν (απέναντι στη μετέπειτα κυπελλούχο Ομόνοια), η Πάφος FC έχει τον πρώτο αγώνα στο «Στέλιος Κυριακίδης», στο οποίο την τρέχουσα περίοδο έχει εννέα νίκες, τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες.

Η επικράτηση είναι εκ των ων ουκ άνευ, προκειμένου η ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρθέδο να πάει με πλεονέκτημα στο δεύτερο παιχνίδι, στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ». Η πρόσφατη παράδοση είναι ευνοϊκή για την Πάφο, καθώς έχει συμπληρώσει οκτώ παιχνίδια άνευ ήττας απέναντι στους «κυανολεύκους» (4-4-0).

Ο Ισπανός τεχνικός καταστρώνει τα πλάνα του για την αποψινή αναμέτρηση χωρίς τους τραυματίες Ικόκο και Μεγιούσο.