Ανεβασμένες και οι δύο, την προϊστορία οι «Αγίοι»

Σαουθάμπτον και Νιούκαστλ αναμετρώνται απόψε (22:00) στο «St. Mary's» στην 8η στροφή της Πρέμιερ Λιγκ.

0366: Σαουθάμπτον - Νιούκαστλ 22:00 («St. Mary's»)

Σαουθάμπτον: Σε ένα παιχνίδι που πρόσφερε γκολ και θέαμα, επτά στο σύνολο, επικράτησε της Άστον Βίλα με 4-3 μέσα στο «Villa Park». Οι «Αγίοι» είχαν προηγηθεί στο ημίχρονο με τρία τέρματα από τους Vestergaard 20' και Ward-Prowse 33', 45', με τον Ings στο 58' να αυξάνει το δείκτη του σκορ στο 4-0. Απ' εκεί και πέρα οι «χωριάτες» έκαναν τη δική τους αντεπίθεση, καταφέρνοντας να μειώσουν σε 4-1 με το γκολ του Mings στο 62'. Μετά το 90' ακολούθησαν άλλα δύο γκολ για την Άστον Βίλα, με τους Watkins 93' και Grealish 97', τα οποία όμως δεν έφταναν για να της δώσουν βαθμολογικό όφελος στον αγώνα. Έτσι, η Σαουθάμπτον πέτυχε μια πάρα πολύ σημαντική νίκη που την έφερε στην 5η θέση της Πρέμιερ Λιγκ με 13 βαθμούς.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός παραμένουν οι Ings και Vokins, ενώ αμφίβολη είναι η συμμετοχή των Bednarek, Bertrand, Diallo, Salisu και Smallbone.

Πιθανή ενδεκάδα: McCarthy, Vestergaard, Stephens, Walker-Peters, Djenepo (Bertrand), Armstrong, Romeu, Ward-Prowse, Walcott, Adams, Long.

Νιούκαστλ: Aπό μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Έβερτον προέρχεται η Νιούκαστλ στον προ πέντε ημερών αγώνα που έδωσε. Ο Wilson από το σημείο του πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 56' και στο 84' ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το μόνο που κατάφερε η Έβερτον ήταν να μειώσει σε 2-1 στις καθυστερήσεις με τον Calvert-Lewin.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός για τον αγώνα με τη Σαουθάμπτον βρίσκονται οι τραυματίες Dubravka, Vokins, Gayle, Ritchie και Shelvey.

Πιθανή ενδεκάδα: Darlow, Murphy, Schar, Lascelles, Fernandes, Lewis, Almiron, Hendrick, Longstaff, Saint-Maximin, Wilson.

Προϊστορία: Από το 2010 μέχρι και σήμερα η Σαουθάμπτον συναντήθηκε με τη Νιούκαστλ στο γήπεδο της επτά φορές. Στις τέσσερις από τις επτά, κέρδισαν οι «Αγίοι», μία οι «Kαρακάξες», ενώ σε άλλες δύο εξήλθαν ισόπαλες.