Μοναδικό ζητούμενο η νίκη στην Ίντερ, βολεύεται και με το Χ η Ρεάλ

Τέταρτη αγωνιστική στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ με την Ίντερ να φιλοξενεί τη Ρεάλ Μαδρίτης στο «Σαν Σίρο».

1832: Inter Milano - Real Madrid 22:00 («San Siro»)

Ίντερ: Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από την Τορίνο, όντας ανύπαρκτη στον αγωνιστικό χώρο για 60 λεπτά. Ανεβάζοντας την απόδοση της και από το 64' μέχρι και το 90' πέτυχε τέσσερα γκολ για να φτάσει στην ανατροπή (4-2) με σκόρερ τους Σάντσες, Λουκάκου (2) και Μαρτίνες.

Στο -5 από τη κορυφή, έχοντας πλέον την καλύτερη επίθεση (20 τέρματα - 8 αγώνες) μαζί με τη Σασουόλο. Το κυριότερο της πρόβλημα, το οποίο την πληγώνει κάθε παιχνίδι είναι η ευάλωτη άμυνα της (13 τέρματα κατά). Το Σάββατο αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη δεύτερη της βαθμολογίας Σασουόλο.

Όσο αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ, οι ισοπαλίες με Γκλαντμπαχ (2-2) και Σακτάρ (0-0) αλλά και η ήττα του πρώτου αγώνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης, της έχουν στενέψει τα περιθώρια. Σε περίπτωση που οι «νεραντζούρι» δεν κερδίσουν απόψε, τότε θα δουν τις ελπίδες τους για πρόκριση να εξανεμίζονται.

Αγωνιστικά νέα: Τραυματίες οι Σένσι, Βεσίνο και Πιναμόντι. Έχουν προσβληθεί από κορωνοϊό οι Παντέλι, Κολάροφ και Μπρόζοβιτς.

Πιθανή ενδεκάδα: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Χακίμι, Βιδάλ, Γκαλιαρντίνι, Γιανγκ, Μπαρέλα, Μαρτίνες, Λουκάκου.

Ρεάλ Μαδρίτης: Με ισοπαλία (1-1) έφυγε από το «Θεράμικα» της Βιγιαρεάλ στον τελευταίο αγώνα που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πάλι καλά να λέει, αφού η απόδοση που είχε, κράτησε μονάχα για ένα ημίχρονο, στο οποίο ευτύχισε να σκοράρει με το γκολ του Μαριάνο Ντίας μόλις στο 2'. Αντίθετα στο δεύτερο ημίχρονο αντιστράφηκαν οι ρόλοι και την κυριαρχία του αγώνα πήρε η Βιγιαρεάλ, η οποία ισοφάρισε στο 76' με το πέναλτι του Ζεράρ Μορένο, ενώ θα μπορούσε να είχε πετύχει και περισσότερα γκολ.

Αυτό ήταν το όγδοο σερί παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις που η Ρεάλ δέχεται γκολ. Βρίσκεται έξι βαθμούς πίσω από τη πρωτοπόρο Σοσιεδάδ, έχοντας κι ένα παιχνίδι στο χέρι.

Στα του Τσάμπιονς Λιγκ, η νίκη που πήρε την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στη σημερινή της αντίπαλο αποδεικνύεται χρυσάφι, καθώς της επιτρέπει απόψε να παίξει και για την ισοπαλία. Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν ξεκίνησε καλά το φετινό θεσμό, όπου ηττήθηκε εντός με 3-2 από τη Σακτάρ, ενώ ακολούθησε το 2-2 στο Γκλαντμπαχ, στο οποίο πέτυχε δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο για να αποφύγει την ήττα.

Αγωνιστικά νέα: Πάρα πολλά προβλήματα για ακόμη ένα αγώνα αντιμετωπίζει η Ρεάλ Μαδρίτης. Εκτός λόγω διαφόρων τραυματισμών είναι οι Σέρχιο Ράμος, Μιλιτάο, Οντριοθόλα, Βαλβέρδε, Γιόβιτς και Μπενζεμά. Στα ευχάριστα, η επιστροφή του Κασεμίρο, ο οποίος ξεπέρασε τον κορωνοϊό και είναι έτοιμος να επανέλθει.

Πιθανή ενδεκάδα: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Νάτσο, Βαράν, Μεντί, Μόντριτς, Καζεμίρο, Κρόος, Ασένσιο, Μαριάνο Ντίας, Αζάρ.

Πρώτος αγώνας: Στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα που διεξήχθη στο «Alfredo di Stefano» η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη με 3-2 με γκολ των Μπενζεμά (25'), Ράμος (33') και Ροδρίγο (80'), ενώ για την Ίντερ σκόραραν οι Μαρτίνεζ (35') και Πέρισιτς (68').