Έχουν το γκολ Γουλβς και Τότεναμ

15η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ και η Γουλβς υποδέχεται στο «Μολινό» τη Τότεναμ.

2193: Wolverhampton Wanderers FC - Tottenham Hotspur FC 21:15 («Molineux»)

Γουλβς: Για ένα ακόμα παιχνίδι εμφάνισε αστάθειες η Γουλβς, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 στο «Τερφ Μουρ» από τη Μπέρνλι. Στο 35' οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 1-0, ενώ στο 51' διπλασίασαν τα τέρματά τους. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο ήταν να μειώσει στο 89' με το πέναλτι του Σίλβα. Αφού δεν πήρε κάτι από το παιχνίδι κόντρα στη Μπέρνλι, θα επιδιώξει το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στη Τότεναμ, ένα σαφώς πιο δύσκολο αντίπαλο από τον προηγούμενο. Την ερχόμενη Τρίτη (29/12) ακολουθεί ακόμη ένα εξίσου δύσκολο παιχνίδι στο «Όλντ Τράφορντ» κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Τότεναμ: Για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική παρέμεινε χωρίς νίκη η Τότεναμ, αφού στο τελευταίο παιχνίδι κόντρα στη Λέστερ γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-0. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Βάρντι από τα 11 βήματα άνοιξε το σκορ για τις «αλεπούδες», ενώ στο 59' ο Άλντερβαϊρλντ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του. Στα εναπομείναντα λεπτά το σκορ δεν άλλαξε και έτσι ήρθε ακόμη μία ήττα για την Τότεναμ που πλέον έπεσε στην 6η θέση και στο -6 από τη κορυφή.

Προϊστορία: Σε παιχνίδια που έγιναν στο «Μολινό», η Γουλβς μετράει μία νίκη, με την Τότεναμ να έχει άλλες τρεις. Επίσης, ένα ακόμη μεταξύ τους παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο.