Αγώνας με ξεκάθαρο φαβορί

Έλτσε και Ρεάλ Μαδρίτης αναμετρώνται στο «Manuel Martínez Valero» για τη 16η αγωνιστική της Λα Λίγκα.

1075: Elche CF - Real Madrid CF 22:30 («Manuel Martínez Valero»)

Έλτσε: Μοιράστηκε βαθμούς και εντυπώσεις στον τελευταίο αγώνα που έδωσε κόντρα στην Οσασούνα εντός. Βρέθηκε από νωρίς (10') πίσω στο σκορ για να ισοφαρίσει με το ξεκίνημα (46') του δευτέρου ημιχρόνου. Στη συνέχεια, κόντρα στη ροή του αγώνα δέχθηκε και δεύτερο γκολ (64'), όμως και πάλι κατάφερε και έβγαλε αντίδραση, ισοφαρίζοντας σε 2-2, το οποίο ήταν και το σκορ αγώνα. Βρίσκεται οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, έχοντας και ένα ματς λιγότερο. Την ερχόμενη Κυ

ριακή (3/1) θα φιλοξενηθεί από τη Μπιλμπάο στο «Σαν Μαμές».

Αγωνιστικά νέα: Αμφίβολη η συμμετοχή των Ντιέγκο Γκονζάλεθ (αμυντικός) και Εμφουλού (χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Μπαντία, Μπαραγκάν, Βερδού, Κάλβο, Χοσέμα, Γκούτι, Μαρκόνε, Μορέντε, Χόσαν, Μπογιέ, Φιδέλ.

Ρεάλ Μαδρίτης: Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ κέρδισε εντός με 2-0 τη Γρανάδα, προσθέτοντας άλλη μία νίκη στη συγκομιδή της. Σκόρερς για τους μαδριλένους οι Κασεμίρο στο 57' και Μπενζεμά στο 90+3. Μ' αυτή τη νίκη η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν έφτασε τις 10 στο φετινό πρωτάθλημα και διατηρήθηκε στη κορυφή μαζί με την Ατλέτικο, έχοντας από 32 βαθμούς, αλλά με δύο παιχνίδια περισσότερα από τους «ροχιμπλάνκος». Το Σάββατο (2/1) θα υποδεχθεί τη Θέλτα στο «Αλφρέντο Ντι Στέφανο».

Αγωνιστικά νέα: Ο τραυματισμός του Ροντρίγκο θα τον κρατήσει εκτός αγωνιστικών χώρων για το διάστημα των τριών περίπου μηνών. Αντίθετα στη διάθεση του Ζιντάν επιστρέφει ο Λούκα Μόντριτς (χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Μεντί, Μόντριτς, Κασεμίρο, Κρόος, Λούκας, Ασένσιο (Βινίσιους), Μπενζεμά.

Προϊστορία: Ισάριθμες νίκες μετράει η Ρεάλ Μαδρίτης στο γήπεδο της Έλτσε.