Αν και με απουσίες, ανώτερη η Γκρέμιο

Η Γκρέμιο υποδέχεται στην έδρα της τη Μπραζιλιένσε στον τρίτο γύρο του κυπέλλου Βραζιλίας.

Οι αγώνες είναι διπλοί και δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας δεν θα υπάρξει παράταση, αλλά οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν απευθείας στα πέναλτι.

Η ομάδα που θα κατακτήσει το κύπελλο θα κερδίσει την απευθείας είσοδο της στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες, ενώ θα πάρει και ως χρηματικό έπαθλο 54.000.000 Ρεάλ Βραζιλίας, τα οποία αντιστοιχούν σχεδόν σε 9 εκατομμύρια ευρώ.

0094: Gremio FB Porto Alegrense RS - Brasiliense DF 22:30 («Arena do Grêmio»)

Γκρέμιο: Την εκτός έδρας ήττα 3-2 από τη Σεάρα γνώρισε στη πρεμιέρα της (30/5) η Γκρέμιο. Οι γηπεδούχοι χάρη σε δύο γκολ στο 37' και 43' πήραν ισχυρό προβάδισμα δύο τερμάτων, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 2-1 με τον Βάντερσον στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Τέσσερα λεπτά στην επανάληψη ο Ρικαρντίνιο έφερε το παιχνίδι στα ίσα για τη Γκρέμιο που όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα, δεχόμενη τρίτο γκολ στο 90+4.

Μετά την αποτυχία της πρεμιέρας λοιπόν σειρά παίρνει το κύπελλο, καθώς τίθεται αντιμέτωπη στον τρίτο γύρο με τη Μπραζιλιένσε σε διπλές αναμετρήσεις για τη φάση των «32». Σε περίπτωση που προκριθεί στους «16», τότε θα βρει απέναντι της μία εκ των Αμέρικα ή Κριτσιούμα.

Αγωνιστικά νέα: Αρκετές οι απουσίες που αντιμετωπίζει σήμερα η Γκρέμιο. Εκτός λόγω Covid έμειναν οι Ντιέγκο Σόουζα (επιθετικός και πρώτος σκόρερ), Φερέιρα (μεσοεπιθετικός), Λουίς Φερνάντο (μεσοεπιθετικός) και Ραφίνια (μπακ). Μετά τον Κυριακάτικο (30/5) αγώνα με τη Σεάρα διαγνώστικαν θετικοί και οι Ροντρίγκες (σέντερ-μπακ) - Πέδρο Λούκας (μέσος), ενώ έχει επιβεβαιωθεί ότι είναι θετικός στον ιό και ο προπονητής Τιάγκο Νούνιες, με τον βοηθό του να αναλαμβάνει χρέη πρώτου προπονητή στο σημερινό ματς. Επίσης έχουν προκύψει άλλες τρεις απουσίες λόγω εθνικών υποχρεώσεων. Το αντιπροσωπευτικό τους συγκρότημα έχουν ακολουθήσει οι Μπρένο (βασικός τερματοφύλακας), Ματέους Ενρίκε (μέσος) και Πινάρες (επιθετικός). Τέλος δεν θα μπορέσουν να αγωνιστούν λόγω προβλημάτων τραυματισμών οι Ντιέγκο Τσουρίν (επιθετικός) και Άλισον (μεσοεπιθετικός).

Μπραζιλιένσε: Έχει εξασφαλίσει την παρουσία της στον 3ο γύρο του κυπέλλου ως κυπελλούχος του Κόπα Βέρντε, αποκλείοντας στην προημιτελική φάση την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, στα ημιτελικά τη Βίλα Νόβα και στον τελικό την Ρέμο (νεοφώτιστη της Β' κατηγορίας) στη διαδικασία των πέναλτι.

Η Μπραζιλιένσε δεν είναι ομάδα που μπορείς να την υποτιμήσεις, αφού έχει καταγράψει κάποια σημαντικά στοιχεία στην ιστορία της. Tο (2002) στην παρθενική της εμφάνιση στο θεσμό του κυπέλλου κατάφερε να φτάσει μέχρι τον τελικό, αποκλείοντας μεταξύ άλλων τις Φλουμινένσε και Ατλέτικο Μινέιρο για να εξακολουθεί να κατέχει μέχρι και σήμερα το ρεκόρ της νεότερης φιναλίστ του Κυπέλλου. Τρία χρόνια αργότερα (2005) είχε αγωνιστεί στην Α’ κατηγορία, αλλά πήρε την τελευταία θέση και υποβιβάστηκε στη Β', ενώ την περασμένη σεζόν είχε προβιβαστεί ως πρωταθλήτρια.

Ο σημαντικότερος της παίκτης είναι ο 33χρονος επιθετικός Ζε Λοβ, ο οποίος στο παρελθόν αγωνίστηκε στις Οέστε, Φιγκεϊρένσε, Βιτόρια Μπαϊα και Κοριτίμπα, ενώ έχει περάσει και από Ιταλία μεριά αγωνιζόμενος στις Τζένοα και Σιένα. Την περσινή σεζόν στη Δ' πέτυχε 12 γκολ σε 14 αγώνες.

*Παρόλο που θα παραταχθεί με πάρα πολλές απουσίες η Γκρέμιο αποτελεί ακόμη το φαβορί της αναμέτρησης, αφού είναι κατά πολύ ανώτερη από την αντίπαλό της. Ωστόσο η Μπραζιλιένσε χρειάζεται προσοχή, καθώς έχει κάνει τη ζημιά σε μεγαλύτερες ομάδες. Μικρή η αξία του άσσου, τον οποίο θα συνδιάσουμε με γκολ για να ανέβει η κάπως η απόδοση. (1&2-5 στο 1,67 σε μία από τις ψηλότερες αποδόσεις της αγοράς, Meridianbet).

BET BUILDER: Δημιουργήστε τον δικό σας συνδυασμό!